x
Irak

Vize İşlemleri

Irak

Irak Ankara Büyükelçiliği

Irak Ankara Büyükelçiliği  İletişim Bilgileri

Adres: Irak Ankara Büyükelçiliği GOP Mah. Turan Emeksiz Sk. No:11 Çankaya/ANKARA

Posta Adresi:   GOP Mah.Turan Emeksiz Sk. No:11, 06660 Çankaya/ANKARA

Büyükelçilik Telefon:     +090 312 468 92 19

Konsolosluk Telefon:  +090 312 468 74 21 - 22

Fax :   +090 312 468 32 48

E-posta Adresi: ankemb@mofa.gov.iq

Web Adresi: http://mofamission.gov.iq/en/TurkeyA

 

Irak Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Ankara Irak Büyükelçiliği Pazartesi-Cuma  09.00-16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Türkiye’de bulunan Irak vatandaşları ile Ankara Irak Büyükelçiliğinden hizmet alacak  Türk vatandaşları, hafta içi 09.00 - 12.00 mesai saatleri içerisinde  konsolosluk işlemleri için Büyükelçiliğe başvuru yapabilirler.

Irak Ankara Konsolosluğuna yapmış olduğunuz başvurularınız için mesai saatleri içerinde +090 312 468 74 21 – 22 numaralı telefonlar ile doğrudan ulaşarak bilgi alabilir veya e-posta adresi üzerinden konsoloslukla iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Irak Büyükelçiliği  Cumartesi-Pazar günleri kapalı olduğu için hizmet vermemektedir.

 

Uyarı (!)  Büyükelçiliğe herhangi bir işlem yapmak için geldiğinizde, sizi tanımlayan resmi bir kimlik kartınızın yanınızda bulunmasına dikkat ediniz.

 

 

Irak Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Türkiye’de Irak Cumhuriyetini, sahip olduğu diplomatik misyonu ile temsil eden Ankara Irak Büyükelçiliğinin görev alanı, Ankara ve çevre illerini kapsamaktadır.

Irak Büyükelçiliği, başta Ankara olmak üzere Konya, Aksaray, Niğde, Kayseri, Erzurum, Trabzon, Samsun, Eskişehir, Afyon, Amasya, Adana, Gaziantep, Urfa, Diyarbakır,  Rize,  Artvin, Ağrı ve Van  gibi farklı şehirlerde yaşayan Irak vatandaşları ile Türk vatandaşlarına, Büyükelçilik teşkilat yapısı içinde bulunan konsolosluk birimi ile hizmet vermektedir.

Irak vize başvurusu Ankara

Irak Ankara Büyükelçiliği konsolosluk birimi Türkiye’den Irak’a seyahat edecek kişilerin vize başvuru dosyalarını inceleyerek karara bağlamaktadır.

Irak hükümeti ile Türk hükümeti arasında varılan anlaşma üzerine, 28 Ekim 2016 tarihinden itibaren Siyah (Diplomatik), Gri (Hizmet)  ve Yeşil (Hususi)  pasaport sahibi Türk vatandaşlarına kısa süreli ziyaretleri için vize muafiyeti getirilmiştir. Irak’a yapacakları seyahatlerinde 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz gidebilme hakkı tanınmıştır.

Ancak Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahibi Türk vatandaşları turistik, ticari, çalışma, aile ziyareti ve eğitim gibi amaçlar için yapacakları seyahatlerde Irak vizesi almaları zorunludur.

Irak vize başvuru formunu doldurduktan sonra diğer başvuru evrakları ile beraber Irak Ankara Konsolosluğuna başvurunuzu yaparak vizenizi alabilirsiniz. Konsolosluk vize evraklarınızı inceledikten sonra başvurunuzu karara bağlayacaktır.

  

Irak Ankara Büyükelçiliği Görevleri

Irak Ankara Büyükelçiliği, Irak hükümetinin belirlemiş olduğu politikalar doğrultusunda Türkiye’de görev yapmaktadır. Komşu iki ülke arasındaki ikili münasebetlerde ülkesinin ulusal çıkarlarını gözeterek, siyasi ve ticari ilişkilerin artırılması için gayret etmektedir.

Ankara Irak Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Iraklı vatandaşların idari, hukuki ve  tıbbi konularda ihtiyaç duydukları hizmetlerin karşılanmasına yönelik faaliyetler icra etmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Irak vatandaşlarının pasaportlarının yenilenmesi, kimliklerinin çıkarılması, evlilik belgesi ile doğum ve ölüm belgelerinin düzenlenmesi, Irak Ankara Konsolosluğunun sorumluluğu altındadır.

Irak Ankara Konsolosluğu Türkiye’den çeşitli maksatlar için ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini de yürütmektedir. Vize şartlarını uygun başvuruları kabul ederek karara bağlama hususunda tam yetki sahibidir.

Irak Vize Başvuru Formu Örneği

Başvuru dosyasının en temel evraklarından olan Irak vize başvuru formunun güncel bilgilerle eksiksiz olarak doldurulması gerekir. İngilizce ve Arapça dillerinde hazırlanmış olan vize başvuru formuna, seyahatinizin amacını ve tarihlerini, kimlik, pasaport ve adres bilgilerinizi net ifadelerle kayıt etmelisiniz.

Vize başvuru formuna istenilen bilgileri kayıt ettikten sonra biometrik fotoğrafınızı yapıştırarak formu imzalayınız. Atacağınız imzanızın pasaportunuzdaki imzanıza benzer olmasına gayret ediniz.

 

 

Irak vize başvuru formu için linki tıklayınız

 

Irak vizesi kaç günde çıkar?

Konsolosluğa yapılan Irak vize başvurularının sonuçlanması için ön görülen süre yaklaşık 7-10 günlük bir zamandır. Bu süre başvuru dosyasının içeriğine ve konsolosluğun iş yüküne göre değişebilmektedir. Konsolosluğun, hatalı ya da eksik evraklardan dolayı yeni evrak talep etmesi karar verme süresini etkilemektedir.

Muhtemel gecikmeleri de göz önünde bulundurarak seyahat tarihinizden 1 ay önce başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Irak Vize Ücreti 2023

Irak vize ücretini Irak Ankara Konsolosluğu hesabına yatırılan konsolosluk vize harcı oluşturmaktadır. İstenilen vizeye ve süresine göre ödenecek olan vize harcı farklılık arz edebilir.

Ayrıca, yetkili kurumlar ve acenteler vize başvuru dosyası hazırlık aşamasında sunduğu hizmetler için ücretlendirme yapabilmektedirler.

 

Irak Ankara Büyükelçiliği  Tatil Günleri

Irak ve Türkiye’nin ulusal tatilleri ile bayramlarında Büyükelçilik kapalı olduğu için konsolosluk hizmeti verilmemektedir.

 

1   Ocak           Yılbaşı

6   Ocak           Irak Silahlı Kuvvetler Günü

21 Mart            Nevruz

9   Nisan          Bağdat Kurtuluş Günü

17 Nisan          Gıda ve Tarım Örgütü Günü

1   Mayıs         İşçi Bayramı

14 Temmuz     Cumhuriyet Günü

8   Ağustos      Ateşkes Günü (İran Irak Savaşı’nın sonu)

3   Ekim           Irak Bağımsızlık Günü

25 Aralık          Noel tatili

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı  Hicri takvime göre belirlenmektedir.

 

Irak Ankara Büyükelçiliğine  Nasıl Gidilir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Irak ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES