x
Irak

Vize İşlemleri

Irak

Irak İstanbul Başkonsolosluğu

Irak VizesiIrak İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: İstanbul Başkonsolosluğu Gazeteciler Sit. Hikaye Sk, No: 3 Esentepe –Şişli/İSTANBUL

Posta Adresi:    Esentepe Mahallesi, Hikaye Sk. No:3, 34394  Şişli/İSTANBUL

Telefon:   +090 212 299 67 29- 0090212 223 47 52

Fax :   +090 212 299 74 42

E-posta Adresi: istcon.suggestions@mofa.gov.iq

Web Adresi: http://mofamission.gov.iq/en/TurkeyIs

 

Irak İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

İstanbul Irak Başkonsolosluğu Pazartesi-Cuma  09.00-16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İstanbul ve çevre illerinde bulunan Türk ve Irak vatandaşları hafta içi 09.00 - 12.00 mesai saatleri içerisinde İstanbul Başkonsolosluğuna konsolosluk işlemleri için başvuru yapabilirler.

Irak İstanbul Başkonsolosluğuna yapmış olduğunuz başvurularınız için mesai saatleri içerinde telefon veya e-posta adresi üzerinden konsolosluğa ulaşarak, işlemleriniz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Irak Başkonsolosluğu  Cumartesi-Pazar günleri kapalı olduğu için hizmet vermemektedir.

 

Uyarı (!)  Büyükelçiliğe herhangi bir işlem yapmak için geldiğinizde, sizi tanımlayan resmi bir kimlik kartınızın yanınızda bulunmasına dikkat ediniz.

 

 

Irak İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul Irak Başkonsolosluğunun görev alanı, İstanbul ve çevre illerini kapsamaktadır. Bu kapsamda başta İstanbul olmak üzere Edirne, Tekirdağ, İzmit, Düzce, Bolu, Bilecik, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale illerinde yerleşik Irak vatandaşları ile Türk vatandaşları, İstanbul Irak Başkonsolosluğundan konsolosluk hizmeti alabilirler.

Irak vize başvurusu İstanbul

Irak İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul ve çevre illerinden Irak’a seyahat edecek kişilerin vize başvuru dosyalarını inceleyerek karara bağlamaktadır.

Irak hükümeti ile Türk hükümeti arasında varılan anlaşma üzerine, 28 Ekim 2016 tarihinden itibaren Siyah (Diplomatik), Gri (Hizmet)  ve Yeşil (Hususi)  pasaport sahibi Türk vatandaşlarına kısa süreli ziyaretleri için vize muafiyeti getirilmiştir. Irak’a yapacakları seyahatlerinde 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz gidebilme hakkı tanınmıştır.

Ancak Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahibi Türk vatandaşları turistik, ticari, çalışma, aile ziyareti ve eğitim gibi amaçlar için yapacakları seyahatlerde Irak vizesi almaları zorunludur.

Irak vize başvuru formunu doldurduktan sonra diğer başvuru evrakları ile beraber Irak İstanbul Başkonsolosluğuna başvurunuzu yaparak vizenizi alabilirsiniz. Konsolosluk vize evraklarınızı inceledikten sonra başvurunuzu karara bağlayacaktır.

  

Irak İstanbul Başkonsolosluğu Görevleri

Irak İstanbul Başkonsolosluğu, Irak hükümetinin belirlemiş olduğu politikalar doğrultusunda ve Irak Büyükelçiliğinin gözetiminde İstanbul’da görev yapmaktadır.

İstanbul Irak Başkonsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Iraklı vatandaşların idari, hukuki ve  tıbbi konularda ihtiyaç duydukları hizmetlerin karşılanmasına yönelik faaliyetler icra etmektedir.

İstanbul ve çevre illerinde ikamet eden Irak vatandaşlarının pasaportlarının yenilenmesi, kimliklerinin çıkarılması, evlilik belgesi ile doğum ve ölüm belgelerinin düzenlenmesi, Irak İstanbul Başkonsolosluğunun görevleri arasındadır.

Irak İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul ve bölgesinden ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini de yürütmektedir. Vize şartlarını uygun başvuruları kabul ederek karara bağlama hususunda tam yetki sahibidir.

Irak Vize Başvuru Formu Örneği

Başvuru dosyasının en temel evraklarından olan Irak vize başvuru formunun güncel bilgilerle eksiksiz olarak doldurulması gerekir. İngilizce ve Arapça dillerinde hazırlanmış olan vize başvuru formuna, seyahatinizin amacını ve tarihlerini, kimlik, pasaport ve adres bilgilerinizi net ifadelerle kayıt etmelisiniz.

Vize başvuru formuna istenilen bilgileri kayıt ettikten sonra biometrik fotoğrafınızı yapıştırarak formu imzalayınız. Atacağınız imzanızın pasaportunuzdaki imzanıza benzer olmasına gayret ediniz.

 

 

Irak vize başvuru formu için linki tıklayınız. 

 

Irak vizesi kaç günde çıkar?

Konsolosluğa yapılan Irak vize başvurularının sonuçlanması için ön görülen süre yaklaşık 7-10 günlük bir zamandır. Bu süre başvuru dosyasının içeriğine ve konsolosluğun iş yüküne göre değişebilmektedir. Konsolosluğun, hatalı ya da eksik evraklardan dolayı yeni evrak talep etmesi karar verme süresini etkilemektedir.

Muhtemel gecikmeleri de göz önünde bulundurarak seyahat tarihinizden 1 ay önce başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Irak Vize Ücreti 2023

Irak vize ücretini, Irak İstanbul Başkonsolosluğu hesabına yatırılan konsolosluk vize harcı oluşturmaktadır. İstenilen vizeye ve süresine göre ödenecek olan vize harcı farklılık arz edebilir.

Ayrıca, yetkili kurumlar ve acenteler vize başvuru dosyası hazırlık aşamasında sunduğu hizmetler için ücretlendirme yapabilmektedirler.

 

Irak İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri

Irak ve Türkiye’nin ulusal tatilleri ile bayramlarında Büyükelçilik kapalı olduğu için konsolosluk hizmeti verilmemektedir.

 

1   Ocak           Yılbaşı

6   Ocak           Irak Silahlı Kuvvetler Günü

21 Mart            Nevruz

9   Nisan          Bağdat Kurtuluş Günü

17 Nisan          Gıda ve Tarım Örgütü Günü

1   Mayıs         İşçi Bayramı

14 Temmuz     Cumhuriyet Günü

8   Ağustos      Ateşkes Günü (İran Irak Savaşı’nın sonu)

3   Ekim           Irak Bağımsızlık Günü

25 Aralık          Noel tatili

Ramazan Bayramı  ve Kurban Bayramı  Hicri takvime göre belirlenmektedir.

 

Irak İstanbul Başkonsolosluğu Nasıl Gidilir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Irak ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES