x
Bangladeş

Vize İşlemleri

Bangladeş

Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu

Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu  İletişim Bilgileri

Adres: Bangladeş Başkonsolosluğu Beybostanı Sokak No:30/A Beylerbeyi, Üsküdar/İSTANBUL

Posta Adresi:   Gayrettepe, Hoşsohbet Sokak No:6 Beşiktaş, İstanbul

Telefon:  +90 216 318 42 30-31 

Fax : +90 216 318 42 32

E-posta Adresi: istanbulcg.mission@mofa.gov.bd,  bdcgistanbul@mofa.gov.bd 

Web adresi : http://www.bangladootİstanbul.org.tr/

 

Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi-Cuma  09.00-17.00  mesai saatleri arasında hizmet vermektedir.

Konsolosluk hizmetleri;

Başvuruları kabul zamanı: 10.00 – 12.00 saatleri arası (Pazartesi-Cuma)

Evrak teslim zamanı: 14.00 -17.00 saatleri arası (Pazartesi-Cuma) işlem yapılmaktadır.

Vize başvuruları için;

Dosya ve Pasaport alınması: 10.00-12.00 saatleri arası,

Pasaport teslimi: 16.00-17.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğunun +90 216 318 42 30-31 numaralı telefonlarından mesai saatleri içinde arayarak, başvurularınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Konsolosluğun e-posta adresi üzerinden de iletişim kurmak mümkündür.

İstanbul Bangladeş Başkonsolosluğu, Türkiye ve Bangladeş’in ulusal bayramlarında hizmet vermemektedir.

Uyarı (!)  Büyükelçiliğe herhangi bir işlem yapabilmek için giderken yanınızda sizi tanımlayan resmi bir kimlik kartınızın bulunmasına dikkat ediniz.

 

Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul Bangladeş  Başkonsolosluğunun görev alanı, İstanbul ve çevre illerini kapsamaktadır.

Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu  başta İstanbul olmak üzere Tekirdağ, Edirne, Bursa, Yalova, İzmit, Düzce, Karabük, Zonguldak, Bilecik, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın ve Kütahya gibi farklı şehirlerden yapılan başvuruları kabul etmektedir.

Başkonsolosluğun yetki alanında bulunan şehirlerde yaşayan Bangladeş vatandaşları, konsolosluk işlemleri için Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğundan yardım alabilirler.

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği vize işlemlerini teknik sebeplerden dolayı geçici olarak durdurmuş bulunmaktadır. Bu nedenle Ankara ve çevre illerinden vize başvurusu yapacak olan Türk vatandaşları işlemlerini Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu aracılığıyla yapabilirler.

Bangladeş vize başvurusu İstanbul

Bangladeş Halk Cumhuriyeti  Diplomatik (kırmızı),  Hizmet (gri) ve Hususi (yeşil) pasaport sahibi Türk vatandaşlarından kısa süreli seyahatlerinde vize istememektedir. Bu pasaport mensupları Bangladeş’te 6 aylık bir zaman içerisinde 3 ay vizesiz kalabilirler.

Ancak umuma mahsus (bordo) pasaport mensuplarının turistik, ticari, eğitim ve aile ziyareti gibi amaçlar için Bangladeş’e yapacağı seyahatlerinde, konsolosluktan Bangladeş vizesi almaları mecburidir.

Bangladeş vize harcı yatırıldıktan sonra, başvuru için gereken diğer evraklar tamamlanarak hazırlanan vize başvuru dosyası, konsolosluğa iletilerek süreç başlatılmış olur.

Teknik sebeplerden dolayı Ankara Bangladeş Büyükelçiliği vize işlemleri konusunda geçici olarak hizmet vermemektedir. Bu nedenle vize başvurularının İstanbul Bangladeş Başkonsolosluğuna yapılması gerekir.

Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu Görevleri

Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu, temsil ettiği Bangladeş Halk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında siyası, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için gayret etmekte, yeni işbirliği alanlarının oluşturulması için çaba sarf etmektedir. Yurt dışındaki Bangladeş vatandaşlarının temel hak ve hukuklarının korunması, acil yardım gerektiren hususlarda ihtiyaçlarının karşılanması en önemli misyonudur.

Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye’de yaşayan Bangladeş vatandaşlarının konsolosluk hizmetlerini yürütmektedir. Bu kapsamda Bangladeş vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdikiyeni kimlik çıkarma ve pasaport yenileme gibi işlemlerinde destek vermektedir.

Bangladeş Vize Başvuru Formu Örneği

İngilizce yazım dili ile dört sayfa halinde düzenlenen Bangladeş vize başvuru formunu, şahsınıza ait kimlik bilgileriniz ile seyahatinizin amacını ve detaylarını anlatan bilgilerle eksiksiz olarak doldurmalısınız. Başvuru formu üzerinde bulunan alanlara adınızı, soyadınızı, cinsiyetinizi, yaşınızı, uyruğunuzu, mesleğinizi, pasaport numaranızı ve seyahat tarihlerinizi okunaklı bir şekilde yazmalısınız.

Konsolosluk vize yetkilisi, başvurunuzu form üzerinde kayıtlı bilgiler üzerinden değerlendireceği için beyan etmiş olduğunuz bilgilerin güncel ve doğru olması çok önemlidir. Ayrıca form üzerindeki kayıtlı bilgilerin diğer başvuru evraklarındaki bilgiler ile uyumlu olması da gerekir. Evraklar arasındaki çelişkili ifadeler başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına yol açabilir.

Vize başvuru formuna biometrik fotoğrafınızı yapıştırarak imzalamayı unutmamalısınız. 

Bangladeş  vize başvuru formu  için tıklayınız.

Bangladeş vizesi kaç günde çıkar?

Vize almak için yeterli koşulları taşıyan, evrakları tamamlanmış Bangladeş vize başvuruları 5 iş günün de sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun yoğun olduğu zamanlarda bu süreler bir miktar daha uzayabilir. Bangladeş vize başvuru sürecini planlarken konsolosluğun resmi tatil olduğu günlerine de dikkat etmek gerekir.

Vizenizin seyahat tarihinize kadar elinizde olması için mümkün olan en erken tarihte (en az 15 gün önce ) başvurunuzu yapmaya gayret ediniz.

Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücreti

Konsolosluk vize harcı ile koordinasyon bedellerinden oluşan Bangladeş vizesi, talep edilen vizeye ve süresine göre farklı olabilmektedir. Ayrıca tek girişli veya çok girişli olması da vize ücretini etkilemektedir. Konsolosluk tek girişli, 1 yıllık çok girişli, tek girişli transit ve çok girişli transit  olmak üzere çeşitli Bangladeş vizeleri vermektedir.

Yetkili aracı kurumlar ve acenteler, koordinasyon hizmetleri kapsamında, vize başvuru formunun doldurulması ve sigorta poliçesinin düzenlenmesi gibi sunduğu hizmetlere karşılık ücretlendirme yapabilmektedir.

Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri 2023

İstanbul Bangladeş Başkonsolosluğu, Türkiye ve Bangladeş’in ulusal tatilleri ve bayramlarında kapalı olduğu için konsolosluk hizmeti vermemektedir. Konsoloslukta işlem yapacak kişilerin tatil günlerine dikkat etmelerinde fayda vardır.

Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğuna Nasıl Gidilir?

 

Bangladeş ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu