x
Bangladeş

Vize İşlemleri

Bangladeş

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği  İletişim Bilgileri

Adres: Bangladeş Büyükelçiliği Birlik Mah. 391. Cad. No:16 Çankaya/ANKARA

Posta Adresi:   Birlik Mah. 391. Cad. No:16  06560  Çankaya/ANKARA

Telefon:   +90 312 495 27 19 - 20

Büyükelçilik Fax :  +90 312 495 27 44

Konsolosluk Fax : +90 312 496 25 56

E-posta Adresi: bdootankara@ttmail.com

Web adresi : http://www.bangladootankara.org.tr/

 

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği, Pazartesi-Cuma  09.00-17.00  mesai saatleri arasında hizmet vermektedir.

Bangladeş Büyükelçiliği Konsolosluk hizmetleri;

Başvuruları kabul zamanı: 10.00 – 12.00 saatleri arası (Pazartesi-Cuma)

Evrak teslim zamanı: 14.00 -17.00 saatleri arası (Pazartesi-Cuma) işlem yapılmaktadır.

Vize başvuruları için;

Dosya ve Pasaport alınması: 10.00-12.00 saatleri arası,

Pasaport teslimi: 16.00-17.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Bangladeş Ankara Konsolosluğunun +90 312 495 27 19 – 20 numaralı telefonlarından mesai saatleri içinde arayarak, başvurularınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Konsolosluğun e-posta adresi üzerinden de iletişim kurmak mümkündür.

Bangladeş Büyükelçiliği, Bangladeş ve Türkiye’nin ulusal bayramlarında hizmet vermemektedir.

Uyarı (!)  Büyükelçiliğe herhangi bir işlem yapabilmek için giderken yanınızda sizi tanımlayan resmi bir kimlik kartınızın bulunmasına dikkat ediniz.

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Ankara Bangladeş  Büyükelçiliğinin görev alanı, Ankara ve çevre illerini kapsamaktadır.

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği Ankara başta olmak üzere Konya, Eskişehir, Afyon, Isparta, Denizli, Antalya, Mersin, Adana, Gaziantep ile Urfa, Diyarbakır, Mardin, Van, Ağrı, Erzurum, Gümüşhane, Rize, Trabzon, Giresun ve Samsun gibi Türkiye’nin farklı şehirlerinden yapılan başvuruları kabul etmektedir.

Büyükelçiliğin görev alanına giren illerde yaşayan Bangladeş vatandaşları, konsolosluk işlemleri için Bangladeş Ankara Büyükelçiliğinden yardım alabilirler.

 Bangladeş Ankara konsolosluğu vize işlemlerini teknik sebeplerden dolayı geçici olarak durdurmuş bulunmaktadır. Bu nedenle Ankara ve çevre illerinden vize başvurusu yapacak olan Türk vatandaşlarının Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğuna müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bangladeş vize başvurusu Ankara

Bangladeş Halk Cumhuriyeti  Diplomatik (kırmızı),  Hizmet (gri) ve Hususi (yeşil) pasaport sahibi Türk vatandaşlarından kısa süreli seyahatlerinde vize istememektedir. Bu pasaport mensupları Bangladeş’te 6 aylık bir zaman içerisinde 3 ay vizesiz kalabilirler.

Ancak umuma mahsus (bordo) pasaport mensuplarının turistik, ticari, eğitim ve aile ziyareti gibi amaçlar için Bangladeş’e yapacağı seyahatlerinde, konsolosluktan Bangladeş vizesi almaları mecburidir.

Bangladeş vize harcı yatırıldıktan sonra, başvuru için gereken diğer evraklar tamamlanarak hazırlanan vize başvuru dosyası, konsolosluğa iletilerek süreç başlatılmış olur.

Teknik sebeplerden dolayı Ankara Bangladeş Büyükelçiliği vize işlemleri konusunda geçici olarak hizmet vermemektedir. Bu nedenle vize başvurularının İstanbul Bangladeş Başkonsolosluğuna yapılması gerekir.

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği Görevleri

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği, temsil ettiği Bangladeş Halk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında siyası, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için gayret etmekte, yeni işbirliği alanlarının oluşturulması için çaba sarf etmektedir. Yurt dışındaki Bangladeş vatandaşlarının temel hak ve hukuklarının korunması, acil yardım gerektiren hususlarda ihtiyaçlarının karşılanması en önemli misyonudur.

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği, bünyesinde bulunan Konsolosluk birimi ile Türkiye’de yaşayan Bangladeş vatandaşlarının konsolosluk hizmetlerini yürütmektedir. Bu kapsamda Bangladeş vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki, yeni kimlik çıkarma ve pasaport yenileme gibi işlemlerinde destek vermektedir.

Bangladeş Vize Başvuru Formu Örneği

İngilizce yazım dili ile dört sayfa halinde düzenlenen Bangladeş vize başvuru formunu şahsınıza ait kimlik bilgileriniz ile seyahatinizin amacını ve detaylarını anlatan bilgilerle eksiksiz olarak doldurmalısınız. Başvuru formu üzerinde bulunan alanlara adınızı, soyadınızı, cinsiyetinizi, yaşınızı, uyruğunuzu, mesleğinizi, pasaport numaranızı ve seyahat tarihlerinizi okunaklı bir şekilde yazmalısınız.

Konsolosluk vize yetkilisi, başvurunuzu form üzerinde kayıtlı bilgiler üzerinden değerlendireceği için beyan etmiş olduğunuz bilgilerin güncel ve doğru olması çok önemlidir. Ayrıca form üzerindeki kayıtlı bilgilerin diğer başvuru evraklarındaki bilgiler ile uyumlu olması da gerekir. Evraklar arasındaki çelişkili ifadeler başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına yol açabilir.

Vize başvuru formuna biometrik fotoğrafınızı yapıştırarak imzalamayı unutmamalısınız. 

Bangladeş  vize başvuru formu  için tıklayınız.

 

Bangladeş vizesi kaç günde çıkar?

Vize almak için yeterli koşulları taşıyan, evrakları tamamlanmış Bangladeş vize başvuruları 5 iş günün de sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun yoğun olduğu zamanlarda bu süreler bir miktar daha uzayabilir. Bangladeş vize başvuru sürecini planlarken konsolosluğun resmi tatil olduğu günlerine de dikkat etmek gerekir.

Vizenizin seyahat tarihine kadar elinizde olması için mümkün olan en erken tarihte (en az 15 gün önce ) başvurunuzu yapmaya gayret ediniz.

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği Vize Ücreti

Konsolosluk vize harcı ile koordinasyon bedellerinden oluşan Bangladeş vizesi, talep edilen vizeye ve süresine göre farklı olabilmektedir. Ayrıca tek girişli veya çok girişli olması da vize ücretini etkilemektedir. Konsolosluk tek girişli, 1 yıllık çok girişli, tek girişli transit ve çok girişli transit  olmak üzere çeşitli Bangladeş vizesi vermektedir.

Yetkili aracı kurumlar ve acenteler, koordinasyon hizmetleri kapsamında, vize başvuru formunun doldurulması ve sigorta poliçesinin düzenlenmesi gibi sunduğu hizmetlere karşılık ücretlendirme yapabilmektedir.

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği  Tatil Günleri 2023

Ankara Bangladeş Büyükelçiliği, Bangladeş ve Türkiye’nin ulusal tatilleri ve bayramlarında kapalı olduğu için konsolosluk hizmeti vermemektedir. Konsoloslukta işlem yapacak kişilerin tatil günlerine dikkat etmelerinde fayda vardır.

Bangladeş Ankara Büyükelçiliğine  Nasıl Gidilir?

 

Bangladeş ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu