x

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport) Nedir?

Hususi Pasaport Nedir sorusuna yanıt olarak; devlet adına çalışmakta olan memurlara ve belirlenen şartları sağlama koşulu ile memurların aile bireylerine tahsis edilen pasaport türüdür. Hususi Pasaportun Süresi 5 yıl geçerliliği sahip olacak şekilde verilmektedir. Birçok ülkeye vizesiz giriş imkanı sunması nedeniyle Yeşil Pasaport Avantajları bakımından ayrıcalıklara sahiptir. 

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir? 

Yeşil Pasaport Alma Şartları devlet kuruluşunda memur statüsünde bulunma ve Emekli Sandığı kaydı sahibi olmaktır. Memur Yeşil Pasaport olarak bilinen bu pasaport türüne aşağıda belirtilen koşulları sağlayan kişilere tahsis edilmektedir. 

 • TBMM eski üyeleri ve eski bakanlar, 
 • Birinci, ikinci ve üçüncü derecede bulunan devlet memurları, emekli ve sözleşmeli devlet memurları ve diğer kamu görevlileri, 
 • Devlet sporcusu statüsünde yer alan sporcular, 
 • Birinci dereceden emekli olmuş eski belediye başkanları, 
 • Görev süreleri boyunca büyükşehir il ve ilçe başkanları,
 • Birinci dereceden emekli olmuş eski belediye başkanları,
 • Belirlenmiş olan şartlara tabii olmak üzere Türk Telekom, T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Emlak Bankası çalışanları, 
 • En az 15 yıldır görev yapan baroya kayıtlı avukatlar, 
 • “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar” yasası dahilinde belirli ihracat oranlarını geçiş iş adamları ve şirket yetkilileri, 
 • Hususi Pasaport Şartları dahilinde hakkı bulunan kişilerin eşleri, evli olmayan ve öğrenciliği devam eden 25 yaşından küçük çocukları (25 yaşından sonra Yeşil-Hususi Pasaport sahibi olma hakları sona ermektedir.) bu pasaport türüne sahip olabilmektedir. 

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

Yukarıda yer alan Yeşil Pasaport Kimler Alabilir sorusunda yer alan yanıtları karşılayan kişiler bu pasaport türüne başvuruda bulunabilmektedir. Hususi Pasaport Başvuru işlemleri için gereken evrakların bir araya getirilmesi gerekmektedir. T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapılarak Pasaport Randevu alma adımı tamamlanmaktadır. Randevu gün ve saatinde gereken evraklar ve defter bedeli ibraz ile başvuru işlemi gerçekleştirilmektedir. Yeşil Pasaport Yenileme ve Yeşil Hususi Pasaport Süre Uzatma işlemleri de İlçe Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. 

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar Hangileridir?

Hususi Pasaport için Gerekli Belgeler T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü randevu gün ve saatinde ibraz edilmektedir. Aşağıda yer alan belgeler ile başvuru yapılabilmektedir. 

 • Çalışanlar için: Memur olarak çalışılan kurumun il, bölge ya da genel müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan imza sirküleri,
 • Emekliler için: Emekli olunan tarihte verilen kadro bilgisini içeren belge, (Emekli Yeşil Pasaport Yenileme işlemi için de aynı belge talep edilmektedir.)
 • İstifa etmiş olan kişiler için: Çalıştıkları döneme ait kadro bilgisini gösteren belge,
 • Hak sahibi vefat etmiş olan kişiler için: Hak sahibinin vefat etmiş olduğu tarihte kadro bilgisini gösteren belge, 
 • Reşit olmayanlar için: Ebeveynler tarafından hazırlanmış olan muvafakatname,
 • Ebeveynlerinin hakkı aracılığıyla hizmet damgalı pasaporta başvuru yapacak çocuklar için öğrenci belgesi, 
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Nüfus Cüzdanı Aslı. 

Yeşil Pasaport Ücreti Ne Kadar?

Hususi Pasaport Harcı bulunmamaktadır. Hususi pasaport başvuru yapacak ya da sahip oldukları pasaportları yenileyecek kişilerin defter bedeli ödemeleri gerekmektedir. Yeşil Pasaport Yenileme Ücreti olarak başvuru sahiplerinin yine yalnızca defter bedelini tutarını ödemeleri gerekmektedir. 

Pasaport Bedeli Hangi Bankaya Yatırılabilir? 

Hususi Pasaport başvurularında defter bedeli PTT ve anlaşmalı banka şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden online olarak ödeme yapabilme seçeneği de yer almaktadır. T.C. Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Halk Bankası aracılığıyla defter bedeli ödemesi yapılabilmektedir. 

Yeşil Pasaport Hangi Ülkelerde Geçerli Sayılmaktadır?

Yeşil Pasaport ile Gidilebilecek Ülkeler sayısı oldukça fazladır. Hususi Pasaport Ne İşe Yarar sorusu için en sık verilen cevap vize başvurusunda bulunmadan birçok ülkeye ziyaret edebilme ayrıcalığıdır. YeşilHususi Pasaport Vizesiz Ülkeler için belirlenen seyahat gün sayısının dışına çıkılmaması oldukça önem arz etmektedir. Okyanus Kıtası sınırları içerisinde Cook Adaları, Fili, Niue, Palau, Samoa, Tonga, Vanuatu, Yeni Kaledonya vizesiz seyahat edilebilmektedir. Kuzey Amerika Kıtası sınırları içerisinde Antigua ve Barbuda, Arubain, Bahamalar, Barbados, Belize, Britanya Virjin Adaları, Curaçao, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Hollanda Antilleri, Honduras, Jamaika, Kosta Rika, Küba, Meksika, Nikaragua, Panama, Saint Kitts ve Nevis Adaları, Saint Vincent ve Grenadinler Adaları, Saint Lucia, Sint Maarten, Trinidad ve Tobago, Turks ve Caicos Adaları ziyaret edilebilmektedir. 

Güney Amerika Kıtası içerisinde Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay, Venezuela vizesiz ziyaret edilebilecek ülkeler arasında yer almaktadır. Afrika Kıtası sınırları içerisinde Botsvana, Cibuti, Cezayir, Fas, Fildişi Sahili, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Kenya, Komor Federe İslam Cumhuriyeti, Libya, Madagaskar, Mauritius, Moritanya, Mozambik, Mısır, Ruanda, Senegal, Seyşeller, Sudan, Svaziland, Tanzanya, Togo, Tunus, Yeşil Burun Adaları, Zambiya, Zimbabve ziyaret edilebilmektedir. 

Asya Kıtası dahilinde Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Bangladeş, Çin, Doğu Timor, Endonezya, Filistin, Filipinler, Hong Kong, İran, Irak, İsrail, Japonya, Katar, Kırgızistan, Kuveyt, Kazakistan, Güney Kore, Lübnan, Maldivler, Malezya, Makau, Moğolistan, Myanmar, Nepal, Rusya, Pakistan, Sri Lanka, Singapur, Suriye, Tayland, Tayvan, Türkmenistan, Ürdün, Umman, Vietnam, Yemen Hususi Pasaport ile Gidilen Ülkeler arasında yer almaktadır. Avrupa Kıtasında ise Belçika, Avusturya, Azerbaycan, Andorra, Arnavutluk, Bulgaristan, Beyaz Rusya (Belarus), Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Gürcistan, Finlandiya, Hollanda, İspanya, Hırvatistan, İsviçre, İsveç, İtalya, İzlanda, KKTC, Kosova, Karadağ, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Makedonya, Macaristan, Malta, Moldova, Monako, Norveç, Portekiz, Polonya, Romanya, Sırbistan, San Marino, Slovenya, Vatikan, Ukrayna, Yunanistan ve Almanya Yeşil Pasaport ile vizesiz olarak ziyaret edilebilmektedir.  

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES