x

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası

Uluslararası seyahat kuralları gereği oluşturulan seyahat sağlık sigortası poliçeleri, kişiyi seyahati anında karşılaşabileceği olumsuzluklarda güvence altında olabilmesi için düzenlenen evraklardır.

Türkiye sınırları dışına çıkacak Türk vatandaşları için çoğu ülke tarafından vize başvurularında uygulanan seyahat sigortası zorunluluğu her ülke için farklı standartlarla talep edilmektedir.

Seyahat sağlık sigortası yurt dışı seyahatlerinde poliçe sahibinin karşılaşabileceği kaza, yaralanma, hastalanma, vefat durumunda öncelikli olarak tıbbi ihtiyacını bürokratik engellere takılmadan ve maddi bir kayıp yaşamadan garanti altına alabilmesini sağlar.

Tıbbi olarak güvence; her insanın eşit şartlarda tedavi edilme hakkına sahip olması doğrultusunda kriterler belirlenerek hazırlanmıştır. Ülkeler kendi bölgelerine has teminat sınırlandırmaları getirmiştir.

Zorunlu seyahat sigortası kapsamı içinde olmayan ek teminatlar da poliçe sahibi tarafından tanımlatılabilir. Örneğin, pasaportun kaybolmasına ya da seyahatinizin iptaline veya bagajınızın zarar görmesi ihtimaline karşı ek paketlerden faydalanabilirsiniz.

Ülke konsoloslukları vize başvurularında güncel sağlık durumlarını, güvenlik unsurlarını da baz alarak yeni kriterler getirebilmektedir. Son yaşanılan salgın sebebiyle Covid-19 teminatlı sigortalar da gündeme gelmiştir. Bu nedenle seyahat sağlık sigortası yaptırılmadan önce gidilecek ülkenin güncel durumu hakkında bilgi alınmalıdır.

Seyahat sağlık sigortası poliçelerinin online sistem üzerinden doldurulmalı gerekmektedir. Ülke konsoloslukları el yazısı ile doldurulmuş poliçeleri kabul etmemektedir. Yetkili acenteler tarafından hazırlanacak seyahat sağlık sigortaları hakkında daha fazla bilgiyi ülke uzmanlarımızdan da alabilir vize evraklarınız hazırlanırken teklifleri ve önceliklerinizi değerlendirebilirsiniz.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Zorunlu seyahat sağlık sigortası, ülke ya da Schengen gibi bölgelerin oluşturduğu kriterlerde hazırlanmış poliçelerin vize başvuru evrakları ile teslim edilmesi gerekliliğini ön görür. Konsolosluğa vize başvurusunda bulunacağınız zaman söz konusu şartlara uygun poliçe dosyanızda bulunmak zorundadır.

Zorunlu seyahat sigortalarında ön görülen minimum sınırda teminatlı ve seyahat sürenin tamamını kapsayan poliçenin ibraz edilmesi gerekir. Yetkili acente online sisteminde doldurulmamış, kaşe ve yetkin imza bulunmayan evraklar geçersiz sayılır ve vize başvurunuz da olumsuz sonuçlanır.

Seyahat sebebinize uygun poliçe hazırlanması da Konsolosluk başvurularında bir etkendir. Euroasia Global Visa Services danışmanları tarafından seyahat sürenize, ziyaret sebebinize ilişkin teminat maddeleri sunulacak ve gideceğiniz ülkeye göre güvencenizi oluşturabileceksiniz. Vize başvurunuza başlamadan önce seyahat sağlık sigortası fiyatları konusunda da kişisel hesaplamanızı danışmanınız yapacak ve sizi bilgilendirecektir. Schengen bölgesi vizesi ya da diğer ülkelere ait vize başvurularında düzenlenmesi gereken poliçelerde farklı kriterler de talep edilebilir. Uluslararası seyahatlerde poliçe teminat sınırı 30.000 Euro’dur. Ancak ülkeler kendi teminat sınırlarını belirleme ayrıcalığına sahiptir.

Schengen Seyahat Sağlık Sigortası

30.000 Euro teminat sınırını kabul etmiştir. Ancak, son dönemde yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle poliçeye ek beklentiler ülke bazında talep edilebilmektedir. Bu sebeple ülke uzmanınızdan gideceğiniz ülkeye göre son güncellemeleri edinmelisiniz. Schengen Seyahat Sağlık Sigortası şartlarını uygulayan ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, , İsveç, İsviçre, İspanya,  Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Macaristan, Malta, Polonya, Norveç, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır.

Schengen bölgesi dışında kalan ülkeler zorunlu seyahat sağlık sigortası şartı koymadan da vize verebilmektedir. Ancak çoğu ülke için yurt dışı seyahat sigortası vize işlemlerinde gerekli olacaktır. Amerika, Çin, Kanada farklı teminatlarla işlem görürken Hindistan seyahat sağlık sigortasını yolcunun seçimine bırakmıştır.

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Seyahat sağlık sigortası poliçesi online sistem üzerinde yapılmalıdır. Seyahat süresi aralıkları vize başvurunuzda beyan ettiğiniz sürelerle aynı olmalıdır. Dosyanızda tüm evraklar aynı tarihler üzerinde teyit edilebilir niteliği taşımalıdır. Özellikle dikkat edilmesi gereken bu durum vizenizin onay alması için en önemli kriterdir.

Seyahat sigortası 1 gün ve 1 sene aralığında yapılabilir. Seyahatin uzaması halinde süre dolmadan poliçe süresinde uzatma sağlanabilir. Schengen gibi özel ortak karar alan bölgelerde geniş zamanlı tek bir sigorta poliçesi düzenlenebilir.

Eğer gideceğiniz ülkeye sonrasında yeniden seyahat gerçekleştirecekseniz, tüm seyahat zamanlarınızın planlandığı tek bir poliçe hazırlatabilirsiniz. Böylelikle hem evrak karmaşasından hem de ek maddi külfetten korunmuş olursunuz.

Online seyahat sağlık sigortası poliçesi kişi adına ve gidilecek ülke tanımlanarak yapılır. Bu poliçelerde yaş sınırı yoktur. Yeni doğan bebek adına da sigorta poliçesi düzenlenebilir. Herhangi olumsuz bir durumda teminattan poliçede adı olan kişi faydalanabilecektir. Bu nedenle zorunlu olmasa da yurt dışı seyahat sigortası yapılmalıdır.

Üst başlıklarda da belirttiğimiz üzere Covid-19 pandemisi sebebiyle ülkeler sigorta kriterlerinde bazı değişiklikleri uygun görebilmektedir. EAGVS uzmanları aracılığıyla güncel prosedür hakkında bilgi edinmeden sigortanızı yaptırmamanızı tavsiye ederiz.

Seyahat sağlık sigortası deneyimli bir uzman eşliğinde gerçekleştirilmeli, anlık konsolosluk talepleri poliçeye yansıtılmalıdır. Aksi takdirde vize başvurularında zorunlu evrak statüsünde olan poliçenizdeki yanlış yüzünden vize reddi alabilir, seyahatinizi ertelemek ya da iptal etmek zorunda kalabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesinin Süresi

Seyahat sağlık sigortası süresi Türkiye’den çıkış yapacağınız gün ve ülkeye dönüş yapacağınız gün baz alınarak yapılmalıdır. Tüm seyahat süreciniz poliçenizle teminat altına alınmalıdır.

Yetkili acenteler ve ülke uzmanlarımız seyahatten bir gün önce ve dönüşünüzden bir gün sonrayı zaman aralığı almaktadır. Böylelikle yolculuğunuzdaki gecikme, rötar gibi durumlar da dikkate alınmış olacaktır.

Yurt dışı seyahat sigortası poliçeleri 1 gün ve 1 yıl aralığında düzenlenebilir. Sık seyahat halinde olan kişiler için tek bir seyahat bazında değil de tüm yolculuklarını kapsayan poliçe düzenlenebilir.

Aynı zamanda gidilen ülkede konaklama süresinin uzaması durumunda esas poliçe tarihi aşılmadan evrak süresi yetkili acente tarafından uzatılabilir.

Sigorta poliçesi düzenlenirken tarih aralıklarının vize başvurusunda verilen konaklama, seyahat programı, dilekçe, vize talep formu gibi evraklarda da aynı olması gerekmektedir. Farklı verilen tarih aralıkları vizenizi alamamanıza ve bu sebeple seyahatinizi gerçekleştirememenize neden olacaktır.

Vize başvuru dosyanızı Konsolosluk sistemine vermeden önce mutlaka kontrolleri yapılmalıdır. Vize süreniz poliçe sürenizdir. Diğer zorunluluk halleri konusunda da güncel bilgiler tam edinilmeden başvurunuzu gerçekleştirmeyiniz.

Seyahat sağlık sigortası poliçeniz aynı zamanda gideceğiniz ülkeye tanımlanmış olarak teslim edileceğinden Schengen ülkelerindeki prosedür haricindeki tüm ülkeler için ayrı poliçe hazırlanması gerekir. Her ülkede kalacağınız süre kadar poliçe o ülke adına hazırlanacaktır.

Seyahat Sigortası Nerede Yapılır?

Seyahat sağlık sigortası konusunda yetkili acenteler aracılığıyla poliçenizi hazırlatabilirsiniz.

Ancak, zorunlu seyahat sigortası kapsamında hazırlanacak poliçeler için profesyonel yardım almanız gerekecektir. Gideceğiniz ülkenin Covid-19 salgın durumu, güncel diplomatik düzenlemeler ve anlık değişen Konsolosluk taleplerine hakim bir uzman tarafından yönlendirilmeniz gerekecektir.

Vize başvurusunda olduğu gibi sigorta poliçesinin sorumluluğu poliçe sahibine aittir. Yapılacak en ufak bir yanlış hem ayrı bir maddi külfet olarak yansıyacak hem de seyahatinizin iptali ya da ertelenmesi söz konusu olacaktır. EAGVS ülke uzmanları tarafından yönlendirilerek en uygun fiyatlı seyahat sigortası tekliflerini değerlendirerek başvuru şartlarına uyumlu dosyanızı risk almadan Konsolosluğa teslim edebilirsiniz.

Online seyahat sağlık sigortası poliçenizi acente tarafında da yaptırabilirsiniz. Ancak vize başvuru anında zorunlu evrak olarak sizden istenen bir belge olma özelliği sebebiyle profesyonel yardım alarak ilerlemeniz daha faydalı olacaktır. Böylelikle size en uygun şartlarla hazırlanmış listeden rakamları da tahlil ederek tercih etme şansınız işinizin daha kısa sürede ilerlemesini sağlayacaktır. Ayrıca yurt dışında kalacağınız süre içinde yaşayabileceğiniz acil durumda alacağınız hizmetin unsurları hayatidir. Çünkü her ülkenin sağlık sistemi farklı prosedüre bağlıdır. Eşit tıbbi hak kazanımı için geçerli bir seyahat sağlık sigortası olması gerekir.

Seyahat Sigortası

Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

Birçok ülke uluslararası seyahatlerde sigortayı zorunlu tutmaktadır. Konsolosluk nezdinde gerçekleşen vize başvurularında sigorta poliçeleri büyük önem taşımaktadır. Bunun sebebi seyahat eden kişinin ziyaret edilen ülkede en başta tıbbi anlamda güvencede olması gerekliliğidir.

Hasta olan, kaza geçiren ya da yaralanan yolcu, bulunulan ülke sisteminde uygulanan prosedüre takılmadan, bürokratik manada çıkabilecek sıkıntılardan bertaraf edilmiş ve güvence altına alınmış olacaktır. Acil tıbbi durumda hastaneye ulaşımı, bulunulan ülkeye has tıbbi prosedüre ilişkin danışmanlık ve benzeri faydalarla kaos yaşanması önlenmiş olacaktır.

Online seyahat sağlık sigortasının sağladığı teminatlar;

 • Kaza sonucunda ölüm halinde ortaya çıkacak prosedürün aşılması, cenazenin naklinin gerçekleşmesi ve refakatçi bulundurulması halinde masraflarının karşılanması;
 • Kaza sonucunda oluşabilecek sürekli sakatlıkların neticesinde meydana gelecek harcamaların karşılanması,
 • Seyahat sırasında yaşanabilecek hastalık ya da yaralanma ayakta/yatarak tedavi masrafları,
 • Sağlık merkezine nakil/ulaşım masrafları,
 • Yaralanma veya hastalık kaynaklı konaklama bedellerinin karşılanması
 • Refakatçi bulundurma zorunluluğu halinde kişinin ülkeye getirilmesi, dönüşü ve tüm masraflarının karşılanması,
 • Seyahatte yakın aile üyesinin ölümü sebebiyle dönüş masraflarının karşılanması
 • Seyahat esnasında poliçe sahibinin vefat etmesi halinde ülkeye nakil ve cenazeye eşlik edecek kişilerin giderlerinin karşılanması
 • Poliçeye tanımlanabilecek zorunlu olmayan teminatlar ise;
 • Yolcunun bagajını kaybetmesi durumunda bagajın evine gönderilmesi için gereken giderlerin karşılanması
 • Seyahatin yarıda kesilmesi durumunda oluşabilecek giderlerin karşılanması
 • Pasaportun kaybı halinde prosedürün yerine getirilmesine yönelik giderlerin gerçekleştirilmesi

Ayrıca, tüm bu teminatların haricinde Turist Koruma ve Destek Sigortası poliçelere ek olarak tanımlanabilmektedir. Covid-19 teminatlı sigorta ile kişi kendini. Salgından etkilenmesi durumunda karantina ve tedavi sürecinde güvence altına alacaktır. Türkiye bu ek teminat konusunda ilk uygulayan ülkeler arasında yer almaktadır.

Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Seyahat sağlık sigortası seyahatten ve vize başvurusu yapılmadan önce yapılmalıdır.

Vize zorunluluğu olan poliçelerde süre teyidi önemlidir. Aynı zamanda güncel düzenlemeler ve zorunluluklar da kontrol edilmelidir.

EAGVS aracılığıyla düzenlenecek poliçeler, seyahat programına ve konsolosluk şartlarına  en uygun şekilde yapılmaktadır. Seyahat planınızı yaptıktan sonra ülke uzmanlarımıza ulaşarak hem vizeniz hem de seyahat sağlık sigortası poliçeniz konusunda danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Seyahat sağlık sigortası fiyatları sigorta türü, seyahat sebebi, gidilecek ülkeye göre teminatın miktarı,  seyahatin süresi ve tanımlanacak ek teminatlar bakımından değişiklik gösterecektir.

Bu sebeple öncelikle, seyahat edilecek ülke veya ülkelere seyahat süresine karar verilmeli ve tercih edilen ek teminatları danışmanınızla paylaşmalı size en uygun fiyatlı seyahat sigortası tekliflerini almalısınız.

Ödeyeceğiniz prim sizin seyahat anında başınıza gelebilecek en kötü durum senaryosuna göre belirlenmiş rakamdır. Özgür, huzurlu bir seyahat için teminat gereklidir.

Covid-19 Teminatlı Sigorta

Covid-19 teminatlı sigorta salgın süresince kişinin virüse bağlı hastalık, karantina gibi durumlarla karşı karşıya gelmesi durumunda güvence oluşturur.

Covid-19 salgınının genel tablosuna bakıldığında risk bölgeleri değişkenlik göstermekte ve anlık seyahat uygulamaları değişkenlik göstermektedir.  Alınabilecek en iyi önlemlerden biri ise Covid-19 teminatlı yurt dışı seyahat sağlık sigortası ile seyahatinizi güvence altına almaktır.

Covid-19 yurt dışı seyahat sağlık sigortası, sağlık sistem standardı düşük bir ülkeye gidilse bile en üst düzeyde tedaviden faydalanma imkanı sağlanmaktadır. Bu sigorta türünden Türkiye’ye gelen yabancılar da faydalanabilmektedir. Türkiye turist koruma ve destek sigortası kapsamında ülkemize gelen yabancıları koronavirüse karşı güvence altına almıştır. Aylardır süren seyahat kısıtlamaları ve uyarılarına binaen oluşturulan bu sigorta her ülke için zorunlu değildir. Ancak, risk almamak adına yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Covid-19 teminatlı sigorta kapsamına giren başlıklar:

 • Covid-19 virüsü sebepli hastalık teşhisinin konması için yapılacak işlemler,
 • Hastalık teşhisi konan kişinin hastanede veya ayakta tedavisi karşılanmaktadır.
 • COVID 19 teşhisi konan ve karantinaya alınan kişinin konaklama masrafları sigorta teminatına dahildir.
 • Sigortalı kişinin tıbbi danışmanlık hizmeti alma hakkı bulunmaktadır.
 • Acil ilaç giderleri sigorta poliçesi kapsamında karşılanır.
 • Tedavisini tamamlayan hastanın ülkesine ulaşımı sağlanmaktadır.
 • Seyahat esnasında vefat eden kişinin cenaze nakli/ulaşımı teminat kapsamında sağlanmaktadır.

Covid-19 Teminatlı Sigorta, zorunlu seyahat sağlık sigortasına tanımlatılmalı ve gidilecek ülke nezdinde kullanılmalıdır. Salgının süreci her geçen gün değişmekte ve risk unsurları coğrafi manada değişkenlik göstermektedir. Hem seyahat sağlık sigortası hem de Covid-19’a karşı kendinizi güvence altına almanızı sağlayan sigortayı adınıza tanımlatmadan yola çıkmamanızı diliyoruz.

Keyifli seyahatler…

Covid-19 Teminatlı Sigorta

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES