x

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Seyahat etmeyi seviyorsanız ancak vize işlemleriyle uğraşmak zor geliyorsa, seyahat planınızı ertelemeyin ve hemen vizesiz ülkeler listesine göz atın. Sayıları çok fazla değil ama Avrupa’da vizesiz gidebileceğiniz ülkeler de var. Yeni yerler keşfetmek, farklı kültürlerle tanışmak istiyorsanız sizin için iyi bir başlangıç olabilir. Eğer siz de vizesiz gidilebilen ülkelere sıcak bakanlardansanız, rotanızı belirlemeden önce vize istemeyen ülkeler yazımıza bir göz atın deriz.

Vizesiz gidilecek ülkeler:

  • Arnavutluk

Türk turistlerin en çok ilgi gösterdiği vizesiz gidilebilen ülkelerden biri Arnavutluk’tur. Atatürk Havalimanı’ndan Türk Havayolu Yolları uçaklarıyla yapacağınız 1.30 saatlik uçuş sonrası Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki Rinas Hava Limanı’na inebilirsiniz. İstanbul’dan Arnavutluk’a otobüsle gitmek ise yaklaşık 20 saat. Balkan ülkeleri arasında yer alan Arnavutluk’un ilgi görmesinin nedeni Türkiye ve Arnavutluk arasında geçmişten gelen kültürel bağlardır.  Arnavutluk İyon Denizi kıyısında yer almasıyla da deniz turizminin gözde ülkelerinden biridir. Temiz denizi ve uzun sahil şeridine sahip ülkeye gidenler Shengjin, Durres ve Vlore gibi deniz kıyısında yer alan şehirleri tercih ediyorlar.

Doğa turizmi içinde elverişli bir coğrafyaya sahip olan Arnavutluk, uzun süre Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetinde kaldığından Osmanlı’ya ait pek çok tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır.  Arnavutluk’a gitmişken Llogara Ulusal Parkını da ziyaret edebilirsiniz.

  • Bosna Hersek

Hem evinizde gibi hissedebileceğiniz hem de tarih ve doğal güzelliğe doyabileceğiniz bir başka vizesiz Avrupa ülkesi de Bosna Hersek’tir. Uçakla bir buçuk saat süren Bosna-Hersek’e İstanbul’dan her gün uçuş bulmak mümkün. Türk turistlerin bu ülkeye yoğun ilgi göstermesinin nedeni, Arnavutluk gibi Bosna-Hersek ile Türkiye arasındaki ilişkilerin köklü bir tarihi geçmişe dayanıyor olması. Nitekim Osmanlı’nın uzun yıllar hüküm sürdüğü ülkede, Osmanlı mimarisiyle yapılmış çok sayıda köprü, cami ve tarihi eser görebilirsiniz. Saraybosna Film Festivali’ne ev sahipliği yapan Bosna- Hersek her yıl pek çok Türk oyuncuyu da ağırlıyor. Yine ülkede düzenlenen Jazz Festivali müzikseverlerin katılabileceği etkinlikler arasında yer alıyor.

Bosna–Hersek geziniz sadece tarih ve kültür turuyla sınırlı kalmaz. Ülkenin sahip olduğu tedavi edici özelliği olan termal kaplıcalar Bosna-Hersek’i cazibe merkezi haline getiriyor.

Eğer kış tatili seviyor ve vizesiz gidilen ülkeler arıyorsanız Bosna–Hersek sizin içinde güzel bir tercih olacaktır. Bosna-Hersek’teki Bjelasnica, İgman ve Jahorina Dağları kayak turizmi için uğrak yerler arasındadır.

  • Karadağ

Yurtdışı tatilinde vize derdi ile uğraşmak istemeyen turistlerin tercih ettiği vizesiz Avrupa ülkelerinden biri de Karadağ’dır. Denizi, güneşi, yeşil doğası ve Orta Çağ tarzı binaları ile tatilcilerin gözdesi bir ülke burası.  Osmanlı’dan dolayı aramızda tarihi ve kültürel bağların olduğu Karadağ yemekleriyle de damak zevkimize hitap ediyor. Hem ekonomik hem de güvenilir bir tatil rotası arıyorsanız Karadağ tam size göre. Bu ülke için en ideal zaman ise ilkbahar sonundan, sonbahar başına kadar olan dönemdir. Karadağ’ın en çok turist çeken gözde tatil merkezi 2 bin 500 yıllık geçmişi ile en eski yerleşim yerlerinden biri olan Budva’dır. Siz Budva’ya gitmişken Hollywood yıldızlarının tatil yaptığı dünyaca ünlü Sveti Stefan Adası’nı gezmeyi ihmal etmeyin. Karadağ’da Türk mutfağı ve İtalya mutfağına özgü birbirinden lezzetli yemeklerinde tadına bakabilirsiniz. 

>

  • Kosova

Nüfusun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Kosova, 2008 yılında Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş. Osmanlı Devleti’nden kalma pek çok tarihi esere ev sahipliği yapan Kosova, Avrupa’da Türklerin de en çok tercih ettiği ve vizesiz gidilen ülkelerin başında geliyor. Kosova’ya İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan direkt uçuşlarla 1.30 saat içinde  Priştine, Mitroviçe veya Prizen havaalanları üzerinden ulaşabilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesi’nde bulunan Sırp Ortodoks Kilisesi’nin bulunduğu Kosova, deniz turizm içinde tatilcilerin vazgeçilmez rotasıdır. Kosova’nın başkenti ve en büyük şehri olan Priştine’de dolaşırken her adımda bir Osmanlı eseri (çeşme, han, türbe) görürseniz şaşırmayın. Murat Hüdavendigar Camii, Fatih Sultan Mehmet Han Camii, Yaşar Paşa Camii bunlardan bir kaçı. Halkın pek çoğunun Türkçe konuştuğu Kosova’ya gittiğinizde gerek mutfak kültürü gerekse tarihi yapılarıyla kendinizi bir Anadolu şehrinde hissedeceğinizi garanti ediyoruz.

  • Makedonya

Türklerin gözde tatil rotalarından biri de Makedonya’dır. Nedeni de hem vize istemeyen Avrupa ülkeleri arasında olması hem de tarihi ve doğal güzellikleridir. İstanbul ve Ankara’dan direkt uçuşlarla ve otobüsle gidilebilen Makedonya, uzun süre Osmanlı hakimiyetinde kalmış,  diğer Balkan ülkeleri gibi o yıllara ait izleri günümüze kadar korumuştur.  Özellikle bahar ve yaz aylarında Türk turistlerin akınına uğrayan ülkede, tarihi ve kültürel özellikleriyle hiç yabancılık hissetmeyeceksiniz. Balkanlar’ın en güzel şehirlerinden biri olan Ohri, gölü, yeşili ve huzurlu atmosferiyle  gönlünüzü çalacak. Mavrovo Kasabası ise son yıllarda kayak tatili için tercih edilen bir destinasyon. Kayak tatili için vizesiz ülkelerden birini seçmek isterseniz, Makedonya iyi bir alternatif olabilir. Ülkenin en büyük milli parkı Mavrovo National Park’ da bu kasabada. Balkan mutfağının en lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz Makedonya tatilinizde ziyaret edebileceğiniz yerler;  Üsküp Kalesi, Struga, Pelister Milli Parkı, Kalkandelen Alaca Cami, Aziz Kliment ve Panteleimon Kilisesi, Ohri Gölü, Samoil Kalesi ve Resneli Niyazi Bey Sarayı’dır.

  • Moldova

Romanya ve Ukrayna’nın arasında yer alan Doğu Avrupa ülkesi Moldova’da Türkiye'den vize istemeyen Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Deniz kıyısı olmayan ancak karlı dağların arasındaki Dinyester Vadisi gibi doğal güzelliklere sahip olan Moldova’da da Osmanlı izlerine rastlamak mümkün. Ekonomik olarak fakir bir ülke olan Moldova’ya tatile gitmeyi düşünüyorsanız, çok sayıda tarihi katedral, müze dolaşabileceksiniz, heykel görebileceksiniz demektir. Osmanlı’dan kalma tarihi eserlerin de yer aldığı Moldova’dan ayrılmadan önce Rus edebiyatının gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden Aleksandr Puşkin'in sürgün döneminde başkent Kişinev'de kaldığı evi de ziyaret etmeyi unutmayın.

  • Sırbistan

Tam 420 yıl Osmanlı hakimiyetinde yaşayan Sırbistan’a İstanbul’dan uçakla ve otobüsle kolayca ulaşmak mümkün. Türkiye'den vize istemeyen Sırbistan, Osmanlı döneminden kalan cami, hamam ve türbeleriyle, katedral ve gotik mimariye ait örnekleriyle  zengin bir tarihi geçmişe sahip. Ülke içindeki ulaşımın da kolay olduğu Sırbistan’da;  Belgrad'ta Kalemegdan Kalesi, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesi, Cumhuriyet Meydanı, Taş Meydan’ı görebilirsiniz.

  • Ukrayna

Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna, doğal güzellikleri ile turistlerin ilgi odağı. Vize istemeyen Avrupa ülkesinde kış tatili yapmayı planlıyorsanız Karpat Dağları’nda ev sahipliği yapan Ukrayna’yı tercih edebilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı uçuşlarla başkent Kiev, Dnepropetrovsk, Ivano-Frankivsk, Kherson, Lviv, Odesa ve Zaporizhzhia'ya ulaşabilirsiniz. Avrupa’nın önemli kültür merkezleri arasında yer alan başkent Kiev, yıl içerisinde pek çok sanat festivaline ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Kültür turizmi için gidilebilecek destinasyonlardan biri de pek çok tarihi ve kültürel esere ev sahipliği yapan Yalta’dır. Haziran-Eylül ayları arasında gezilebilecek Ukrayna’daki rotalarınız ise Kırım Özerk Cumhuriyetinin güneyinde Karadeniz kıyısında yer alan şehirde Lenin Embankment, Çehov'un evi, Alexander Nevky Katedrali’dir.

  • Gürcistan

Avrupa’da tatil deyince öyle çok uzak ülkelere gitmenize gerek yok. Avrupa vizesiz ülkeler listesinde Gürcistan da var.  Tarih boyunca pek çok medeniyetin etkisinde kalan Gürcistan coğrafyasında kültür turizmi yapmak isteyenlerin görmesi gereken pek çok yer var.  Gürcistan’a kışın gitmek isterseniz Gudauri kayak merkezinde karın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Eğer siz yaz tatili sevenlerdenseniz yine Gürcistan iyi bir tercih. Batum’ da Karadeniz sularında serinleyebilirsiniz. İlle de kültür turizmi diye ısrar ederseniz Gürcistan’da o da mümkün. Eski başkentlerden Kutaisi ve Mtskheta'yı ve ülkenin sembollerinden biri olan Gergeti Trinity Manastırı'nı görebilir, Telavi'de şarap bağlarını gezebilirsiniz. Dünya’nın en eski ve ikinci büyük botanik parkı olan Batum Botanik Bahçesi görülmeye değer.

  • Belarus

Bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Belarus, 2014 yılında Türkiye’den vize istemeyen Avrupa ülkeleri kervanına katıldı. Denize kıyısı olmasa da, doğa turizmiyle ilgilenenlerin Belarus’taki ormanları ve Polonya sınırına yakın olan şehirlerinden Brest’te tarihi yaya sokaklarını, renk renk ahşap evleri mutlaka görmesi gerekiyor. Başkent Minsk’te büyüleyici Sovyet mimarisinin en iyi örnekleri olan  müze, katedral ve kiliseleri gezebilirsiniz. Fiyatları ülkemize göre daha cazip olan Beyaz Rusya’da müziğe doymak isterseniz de Vitebsk’te gerçekleştirilen Slav Müzik Festivali’ne uğramayı ihmal etmeyin.

Vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri dışında vize gerektiren başka bir ülkeye gitmek isterseniz, "Vize Nasıl Alınır?" sayfamızı inceleyebilir ya da vize almak için hemen bize ulaşabilirsiniz.

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES