x

Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport Nedir?

Pasaport, yurt dışına seyahat edenlerin kullandığı ve uluslararası şekilde kabul gören bir tür kimlik belgesidir. Yabi bir başka deyişle; yabancı ülkelere gidecek olanlar kişilere yetkili makamlarca verilen ve gitmek istedikleri yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesi sırasında geçerli olan belge.

Pasaport, türüne göre değişmekle beraber harç ve defter ücreti verilerek talep üzerine yetkili kurumlar tarafından alınır. Pasaport başvuruları online ya da doğrudan kurum üzerinden de yapılabilir. 

Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport almak için öncelikle pasaport başvuru randevusu almak gerekmektedir. Öncelikle pasaport randevu sayfasından randevu almak gerekir. Sayfaya giriş yapıldıktan sonra pasaport türü ve pasaportun alınacağı yer seçilmelidir. Bu noktada başvuru sahibinin kişisel bilgileri doğru ve tam olarak girilmesi zorunludur. 

Randevu oluşturulduktan sonra ise randevu tarihinde istenen belgeler tamamlanmış bir şekilde randevu alınan kuruma gidilerek pasaport işlemleri tamamlanır. 

Pasaport randevusu telefon ile ALO 199 Vatandaş İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden ve E-Devlet Kapısı üzerinden de yapılabilmektedir.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar 

Pasaport için gerekli belgeler, alınacak pasaport türüne göre değişiklik gösterir. Bununla beraber tüm pasaport türleri için genellikle aşağıdaki belgeler istenmektedir:

 • Kimlik belgesi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Pasaport harç ve defter ücreti
 • Var ise eski pasaport
 • Reşit olmayan bireyler için muvafakatname
 • Pasaport başvurusu sırasında parmak izi verilmesi gerekmektedir.

Pasaport Çeşitleri

Türkiye'de kullanılan 4 çeşit pasaport türü mevcuttur. Her pasaort türünün detaylarını linklere tıklayarak kendi sayfalarından öğrenebilirsiniz.

 1. Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport)
 2. Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)
 3. Gri Pasaport (Görev Pasaportu/Hizmet Pasaportu)
 4. Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

Pasaport Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

Pasaport Başvuru sonuçlanma süresi müdürlüklerin yoğunluklara göre 3 ila 10 iş günü arasında değişmektedir.

Pasaport Yenileme

Pasaport yenileme işlemi için geçerli pasaportunuzun süresinin bitmesi en önemli sebeptir. Bununla beraber eğer kimlik bilgilerinizde değişiklik varsa bu da pasaportunuzun yenilenmesini gerektirir. Pasaport yenileme işleminde de pasaport başvurusunda yapılan randevu ve başvuru işlemlerin aynısı yapılmalıdır. Pasaport yenileme için de aynı şekilde başvuru için gerekli evrakların hazırlanması gerekir. Pasaport yenileme ücreti de her yıl değişlik göstererek pasaport harçları ve pasaport defter bedeli olarak ödenmektedir.

Pasaport Fiyatları ve Pasaport Harçları 2023

2023 yılındaki vergi, harç ve cezalara uygulanacak zam oranının belirlenmesinin ardından Yeniden Değerleme Oranı bu yıl yüzde 36,20 oldu. Bu yeniden değerleme sonrası zam uygulanırsa 2023 yılında pasaport harçlarında fiyatları şu şekilde olacaktır;

 • 6 aylık pasaport ücreti: 689,75 TL
 • 1 yıllık pasaport ücreti: 1.008,31 TL
 • 2 yıllık pasaport ücreti: 1.646,12TL
 • 3 yıllık pasaport ücreti: 2.337,95 TL
 • 4-10 yıllık pasaport ücreti: 3.295,57 TL

2023 yılı pasaport defter bedeli ise 501 TL'dir.

Pasaport ücretleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayın

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';