x

Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Türk vatandaşı pasaport hamillerinin vizeye tabi olduğu ülkeler için hazırlaması gereken bir vize başvurusu dosyası (vize için gerekli evraklar) vardır. Vize işlemleri sırasında başvuru dosyasının içeriği, gidilecek ülkeye göre, kişinin gidiş amacına, mesleki durumuna ve kalış süresine göre değişir. Amerika vize başvurusu, İngiltere vize başvurusu, Fransa vize başvurusu, Hollanda vize başvurusu için gerekli olan farklı vize evrakları bulunmaktadır. Ancak genel hatları ile yurtdışına seyahat etmek isteyen vizeye tabi her başvuru sahibinin hazırlaması gereken vize için gerekli evraklar bulunmaktadır.

<


Vize için gerekli evraklar:

1. Pasaport

Dönüş tarihinizden itibaren en az 6 ay geçerliliğini koruyan pasaport aslı. Varsa eski pasaportlarınızın da dosyanızda fotokopileri ile birlikte bulunması mutlaka başvurunuza katkı sağlayacaktır. Pasaportunuz yoksa, pasaport alma ve pasaport randevu detaylarını görmek için tıklayın. Vize için gerekli evrakları hazırlarken pasaportunuza öncelik vermeniz yararınıza olacaktır. Pasaportunuz yoksa çıkarmak, pasaportunuzun tarihi geçtiyse yenilemek vize alma işlemlerini hızlandıracaktır.

2. Vize başvuru formu

Gidilecek ülkeye ait vize başvuru formu. Vize işlemleri sırasında gerekli olan bu form ülkeden ülkeye değişmekle beraber bazı ülkeler için elle doldurulması beklenirken bazı ülkeler için bilgisayar ortamında online olarak doldurulması gerekir. Bununla ilgili bilgi önceden edinilmiş olmalıdır.

3. Vize talep dilekçesi

Başvuru sahibi tarafında el ile yazılmış gidilecek ülkenin elçilik/konsolosluğuna hitaben; gidiş amacını, gidilecek şehri, gidiş-dönüş tarihini ve seyahat planını kapsayan vize talep dilkeçesi vize için gerekli evraklar listesinde yer alır. Bu dilekçe bazı ülkeler için vize onayının temel taşıdır. Kendinizi özgürce ifade edebileceğiniz, yaşadığınız ülkeye geri döneceğinizi beyan edebileceğiniz, göçmen olmadığınızı kanıtlayabilecek bir belgedir.

4. Biyometrik fotoğraf

Vize onayınıza işlenecek 2 adet biyometrik fotoğraf. Bu fotoğrafın boyutları gidilecek ülkeye göre kısmi olarak değişse bile genel olarak 3,5 cm*4,5 cm ve arka fonu beyazdır. Mutlaka güncel tarihli olmalıdır (son 3 ay içerisinde çekilmiş). Resmi görünümde, neredeyse makyajsız, donuk ifadeli, dik konumda ve tam karşıdan çekilmiş olması gereklidir.

5. Rezervasyonlar ve uçak biletleri

Vize başvurusu sahibinin gidiş amacı hazırlaması gereken evrakları etkileyen en önemli faktördür. Örneğin turistik seyahat eden biri için herhangi bir davetiye zorunluluğu bulunmamaktadır. Yanlızca gidiş dönüş tarihini kapsayan konakmala belgesi ve uçuş kanıtı istenir. Bu belgeler bazı ülkeler için satın alınmış olarak istense de bazı ülkeler için sadece rezervasyonunun yapılması yeterli görülür.

6. Seyahat sağlık sigortası

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası, seyahat tarihinizden 1 gün önce başlayan ve dönüş tarihinizden 1 gün sonra bitmesi gereken bu belge yurtdışı seyahatiniz boyunca başınıza gelebilecek sağlık sorunlarını 30.000 Euro teminatlı olarak karşılamaktadır. Kapsam içeriği poliçenizde detaylı olarak yazılır. Bu yüzden mutlaka kapsam bilgilerini gözden geçiriniz.

7. Meslek evrakları

Seyahat edecek kişinin meslek hayatına göre mali durumunu kanıtlayan evraklar vize başvuru evrakları arasında olmalıdır. Örneğin seyahat edecek kişi işveren konumunda vergiye tabi ise; şirket evraklarının tamamı dosyasında bulunmalıdır. Mesleki durumunuzu beyan eden evraklar sizin hem maddi gücünüzü elçilik/konsolosluğa kanıtlarken aynı zamanda sizi yaşadığınız ülkeye bağlayıcı sebep olarak da gösterilir.

8. Mülk kayıtları

Kişiye ait taşınmaz mülklerin kayıtları. Tabu ve ruhsat fotokopisi zorunlu evrak olmasa da eğer bu belgelere sahipseniz fotokopilerini vize başvuru dosyanıza eklemeniz vize sürecinizi olumlu yönde etkileyecektir.

9. Banka hesap dökümü

Ekonomik durumunuzu gösteren banka hesap dökümü. Yurtdışına seyahat ederken elçilik/konsolosluk kısa süreli seyahatlerde kişiden banka hesap dökümünde belirli bir miktar bakiye göstermesini bekler. Döviz ya da TL cinsinden gösterilebilecek bu hesap cüzdanı için önemli nokta randevuya katılım tarihini baz alarak son 5 gün içinde alınmış olmasıdır. Eğer işlem tarihi güncelliğini korumuyorsa randevu esnasında görevli sizden banka hesap dökümünüzü yenilemenizi isteyebilir. Diğer bir nokta ise örneğin Schengen Ülkeleri için minimum 1,000 Euro karşılığı TL/Döviz cinsinden bakiye bulunmalı, son 3 aylık hesap hareketleriniz işlenmeli ve mutlaka banka tarfından ıslak imzalı kaşeli olarak hesap dökümünüz tarafınıza teslim edilmelidir.

10. Nüfus kayıt örneği

Aile toplum kağıdı. Nüfus idaresinden ya da e-devlet üzerinden barkodlu olarak alabileceğiniz Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği de her başvuru sahibinin dosyasında muhakkak bulunmalıdır. Tüm açıklamaları ile birlikte anne, baba, eş kardeş ve çocuk herkesi kapsaması gerekir. Bu belgeyi almanın en önemli sebebi yurtdışında yaşayan birinci derece akraba bağınızın durumunu kontrol etmek ve kişinin aile bireylerinin listesini resmi olarak görmektir .

11. İkametgah belgesi

Yerleşim yerinizi gösteren İkametgah Belgesi vize işlemleri için gereklidir. Aile Toplum Kağıdında yerleşim yeri beyanınız bulunmasına rağmen bazı ülkeler ayrıca ikametgah belgesi de istemektedir. Bu sebeple e-devlet üzerinden barkodlu olarak kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu belgeyi her ülke için çıkarmanız tavsiye edilir.

12. Kimlik fotokopisi

Ve son olarak kimlik fotokopisi de herkes tarafından hazırlanması gereken vize evrakları arasındadır.

Önemli:

Yukarıda listelemiş olduğumuz vize evrakları genel geçer herkes tarafından temin edilmesi beklenen dokümanlardır. Bu belgelerin maddeleri kişinin mesleki durumuna, öğrenim durumuna, emekli olması ya da ev hanımı olması gibi durumlara göre değişkenlik gösterir. Gidiş amacı, turistik gezi, davetiyeli akraba ziyareti ya da iş seyhati gibi durumlar da hazırlanması gereken evrakları artırır veyahut azaltır. Hangi ülkeye, hangi maksatla seyahat edecekseniz gerekli vize evrakları konusunda bilgi almak için mutlaka bizi arayın. 

Tüm evraklarınızı hazırladıysanız, "Vize Nasıl Alınır" sorusunun diğer aşamaslarına geçebilirsiniz. 

Vize işlemleriyle uğraşmadan, vizesiz ülkelerden birine gitmek isterseniz "Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri" yazımıza göz atabilirsiniz. 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES