x
Kuveyt

Vize İşlemleri

Kuveyt

Kuveyt’e Seyahat Edecek Olan Yolculara Sağlık Raporu Zorunluluğu

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs salgını, her geçen gün yeni uygulamaların hayata geçirilmesine sebebiyet veriyor. Bu doğrultuda yeni bir adım da, 56 Koronavirüs vakasına rastlanan Kuveyt’ten geldi.

4 Mart 2021 tarihinde Kuveyt Sivil Havacılık Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkeden gelen yolculardan sağlık raporu talep edilecek.

8 Mart tarihinde yürürlüğe gireceği iletilen karar Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, Lübnan, Mısır, Bangladeş, Filipinler, Sri Lanka, Hindistan ve Suriye’den gelen yolcuları kapsayacak. Bu ülkelerden giriş yapacak olanlar, ilgili ülkelerdeki büyükelçilikler tarafından onaylanan hastane ve tıp merkezlerinden sağlık raporu almak zorundalar. Büyükelçiliğin bulunmadığı ülkelerde ise alınan raporların, ülkenin en üst sağlık makamlarınca onaylanması istenecek.

Açıklama, bu koşulları yerine getiremeyen yolcuların, mali yükü yolcuya ait olacak şekilde ülkelerine geri gönderileceğini ve havayolu işletmesine ceza uygulanacağını da içermekte.

Uygulamanın tek istisnası ise, Kuveyt vatandaşlarını kapsıyor. Kuveyt vatandaşları olan yolcular, listede bulunan ülkelerden de gelseler sağlık raporu istenmeyecek. Bu yolcuların kontrolleri ise havalimanındaki sağlık merkezlerince yapılacak.

Seyahatiniz esnasında sorun yaşamamak için bu gelişmelere dikkat etmenizi öneriyoruz.

Ek olarak hastalık bulaşma riskini azaltmak adına  Kuveyt Vizesini kapıdan değil, yolculuk öncesinde almanız önemli. Genellikle birkaç saat içerisinde sonuçlanan Kuveyt Elektronik Vizesini, Pasaportunuzun ön sayfasına ait görüntüyü evize@eagvs.com adresine mail atarak ya da 0850 241 04 48 numaralı kurumsal WhatsApp numaramız üzerinden göndererek edinebilirsiniz.

 

Kaynak

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES