x

Güneşin Batmadığı Geceleriyle Kuzey Avrupa Ülkeleri

Kuzey Avrupa ülkeleri “Beyaz Geceler” sezonunda tam anlamıyla karanlık olmuyor. Gökyüzü şafak sökmüş gibi aydınlık oluyor. Kuzey Avrupa’nın belli bölgelerinde güneş hiç batmıyor. Gece ormanda veya kentin sokaklarında suni ışığa ihtiyaç duymadan yürümek veya bisiklete binmek isteyenler güneş batmayan ülkelere; Norveç'e, İsveç'e, Finlandiya'ya, Danimarka'ya, İzlanda'ya akın ediyor. Bu ülkelerde güneş haftalarca gece gündüz demeden gökyüzünde kalıyor.

Her yıl güneş batmayan ülkeleri ziyaret eden turistler beyaz gecelerin mistik etkisiyle büyüleniyor. Doğaseverler nordik gecelerini eşsiz doğa güzelliğiyle festival atmosferinde hep birlikte uyanık geçiriyor.

Kuzey Avrupa ülkelerinde yaz aylarında uyumak zor

Beyaz Geceleriyle ünlü İskandinav ülkeleri her yılın belli dönemlerinde müthiş bir doğa şölenine tanık oluyor. İskandinav ülkeleri belirli dönemlerde tam anlamıyla karanlık olmuyor.

Beyaz geceler haziranın ortasında başlıyor ve temmuzun ilk haftasında sona eriyor. İşte bu üç hafta boyunca İskandinav bambaşka bir hal alıyor. Her yıl binlerce turist Beyaz Geceler'i  yaşamak için dünyanın dört bir yanında İskandinav ülkelerine akın ediyor. Türkiye’den de azımsanmayacak derecede ziyaretçi çekiyor.

Siz de “Arctic Circle” içinde yer alan Kuzey Avrupa ülkelerinde eşsiz “Beyaz Geceler” deneyimini yaşayabilirsiniz. 

Güneş doğar ve beyaz gece başlar

Doğaseverler müthiş doğa olayını her defasında heyacanla bekliyor ve bu ülkelerde gökyüzünün net olarak görülebildiği bölgelerde geceler de düzenlenen festivallerle gündüzler gibi hareketli geçiyor. “Beyaz Geceler” döneminde özellikle  Stockholm, Kopenhag ve Oslo’da düzenlenen etkinliklerle 24 saat açık olan sokak kafeleri, restoranlar ve barlar dolup taşıyor.

"Beyaz Geceler" için seyahat ipuçları

Lapland dünyaca ünlü “beyaz geceler” fenomenini görmek için İsveç’teki en iyi yer olarak biliniyor. Lapland’da gece gündüzün daha parlak bir dönüşümü olarak kendini gösteriyor. Beyaz Geceler sezonu boyunca Lapland arkaik dağlarında yürüyüş yapmak eşsiz bir macera olarak nitelendiriliyor. Gece parlayan güneş ışığı ağaçları aydınlatıyor ve ziyaretçelerine dünyanın başka hiçbir yerinde rastlayamayacakları bir deneyim yaşatıyor. Beyaz Geceler Fenomeninin tam tersi Finlandiya’da Kaamos adıyla “kutup gecesi” olarak yaşanıyor.

Reykjavik outdoor macera turları

Beyaz Geceler’de İzlanda’nın başkenti Reykjavik’de yürüyüş yapmanın da benzersiz olduğu biliniyor. Önümüzdeki “beyaz geceler” sezonunda da her yl olduğu gibi Reykjavik’de outdoor macera turları düzenlenecek. Bu “vahşi” turlar sizi jeotermal buhar alanlarına götürür ve turun sonunda katılımcılar Reykjavik’in beyaz gecelerinde nehir sularının tadını çıkarma ve yıkanma fırsatı bulacak. Bu yolculuklarda, güneşten gelen özel ışığın açık deniz üzerindeki etkilerini görebilirsiniz.

Rusya’nın ünlü “Beyaz Geceler” festivali

Rusya, St Petersburg’dada her yıl dünyaca ünlü doğa olayı Beyaz Geceler için festival düzenlenir. St. Petersburg’un önde gelen kültürel etkinliklerinden olan Beyaz Geceler Festivali adını İskandinav’ın doğa olayından alır. Festivalde her yıl uluslararası dansçılar, müzisyenler ve konuk yıldızların performansları da dahil olmak üzere opera ve müzik etkinlikleri serisi sunulur.

Karanlık bir kışın ardından güneş altında 24 saat vakit geçirmek istiyorsanız ve iflah olmaz bir doğaseverseniz önümüzdeki yaz tatilinizi Schengen sahasına dahil olan Schengen vizesiyle giriş imkanı bulunan Kuzey Avrupa ülkelerinde geçirebilirsiniz. En kolay Schengen vizesi nasıl alınır, görmek için hemen tıklayın

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';