x

Venedik'e Girişler 2019'da Ücretli Olacak!

İtalya’nın en gözde şehirlerinden biri olan Venedik’e turist girişleri artık ücretli olacak. Son yıllarda fazlalaşan ve yerel halkın günlük aktivitelerini gerçekleştirememesine neden turist sayısını şehir için makul seviyelere çekmek ve günübirlik turizmden kazanç sağlamak amacıyla önerdiği şehir giriş ücreti İtalya 2019 bütçe tasarısının Senato'da kabul edilmesiyle yasallaştı. Yeni bütçe tasarısına göre Venedik'te şu ana kadar turistlere uygulanan ve otellerin aldığı "konaklama vergisi" de "kente giriş vergisi" ile birlikte kaldırılacak.  İtalyan Parlamentosu’nun aldığı yeni bütçe kararına göre, şehri ziyaret etmek isteyen turistler sezona göre 2,5 ila 5 Euro arasında “ kente giriş vergisi” adı altında giriş ücreti ödeyecek. Venedik'e girişte 2,5 ila 5 Euro arasında alınacak ücretin yüksek sezon tabir edilen dönemlerde 10 Euro'ya kadar çıkabileceği öngörülüyor.

Venedik Belediyesi'nin de talebi olan kente giriş vergisinin, otobüs, uçak, tren ve gemi biletlerine ekleneceği belirtildi.  Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnan'ın otel konaklama ücretlerine eklenen "şehir vergisi"(city tax) kaldırılarak yerine artık "kente giriş vergisi" alınacak. 

venedik'e girişler ücretli oluyor

Venedik, Roma ve Milano’dan sonra İtalya’nın en çok turist çeken şehri. Yılda yaklaşık olarak 19 milyon turist Venedik'i ziyaret ediyor.100'den fazla adayı birbirine bağlayan kanalları ve köprüleriyle ünlü şehir, son yıllarda "aşırı turistten" dolayı bölge halkının protestolarına sahne oluyor. Venedikliler, bölge ekonomisi için turizmin önemli olmasına rağmen aşırı turistin günlük hayatlarını olumsuz etkilediğinden şikayet ediyor.

“Kente Giriş Vergisi”nden 50 Milyon Euro Gelir Bekleniyor

2018 yılında "şehir vergisi"nden yaklaşık 33 milyon Euro kazanç sağlayan Venedik Belediyesi'nin 2019'da uygulanacak "kente giriş vergisi" ile günübirlik girişleri ücretlendirirek 40 ile 50 milyon Euro arasında bir gelir elde etmesi bekleniyor. İtalya'da şehre giriş ücreti uygulaması Elba ve Eiole Adaları'nda uygulanıyor.

 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES