x

Schengen Vizesi Almak Kolaylaşıyor

Schengen Vize Başvurularında Yeni Düzenleme

Schengen vizesi Alacaklara Önemli Kolaylıklar Sağlanıyor! Avrupa Birliği Komisyonu Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos, düzenlediği basın toplantısında, yeni bir vize politikası önergesi hazırlandığını beyan etti. Avrupa Birliği Komisyonu, Schengen vizesi alacaklara vize politikalarında kolaylaştırıcı değişikliklere gitmeye hazırlanıyor. Avrupa Birliği’ne giriş yapmak isteyenlerin vize almasının kolaylaştırılacağını belirten Avramopoulos,  yeni düzenlemelerin birliğin turizm ve ticaretine katkı sağlanacağını söyledi. Yeni önergeye göre Avrupa Birliği ülkelerine seyahat planı olanların vize almasının kolaylaştırılacağına dikkat çeken Avramopoulos, yasa dışı seyahatlere karşı da önlemlerin artırılacağının altını çizdi. 

Schengen Vizeleri Değerlendirme Süreleri Kısalıyor
Gelecek dönemde uygulamaya geçirilmesi planlanan yeni düzenlemeye göre, Avrupa ülkelerine seyahat etmek isteyenlerin vize başvurularının değerlendirme süresi 15 günden 10 güne inecek. Schengen vize başvurularındaki diğer düzenlemeler ise şu şekilde;

> Seyahatten en erken 3 ay önce yapılan Schengen vize başvuruları seyahatten 6 ay öncesine kadar yapılabilecek.
> Önergeye göre, tüm başvurular elektronik ortamda yapılabilecek.
> Yeni düzenlemede dikakt çekici bir diğer madde de Schengen vizesi Konsolosluk harç ücretlerine getirilen zam. Konsolosluk harç ücretleri 60 Euro’dan 80 Euro’ya çıkartılacak.
> Schengen vize kullanım kurallarını ihlal etmeyen vize sahiplerine sonraki başvurularında çok girişli vize verilecek. Çok girişli vizelerin süreleri, vize sicili pozitif olanlar için kademeli olarak 1 yıldan 5 yıla yükseltilecek.
> Schengen grubu ülkeleri deniz ve kara sınırlarında turist “kapı” vizesi verebilecek. Ancak bu vize sadece başvurulan ülke sınırlarında geçerli olacak. Avrupa Birliği ülkelerinin turizmi destekleme amacı taşıyan söz konusu vizeyle diğer bir ülkeye geçilemeyecek ve ülkede kalış süresi 7 günü geçemeyecek. Bu uygulamanın özellikle birliğe üye ülkelerin adalarına gidecek turistler için faydalı olması öngörülüyor.


Avrupa Birliği verilerine göre 2009 yılında 10.2 milyon kişi Schengen vizesi başvurusunda bulunurken, bu sayı 2016'da 15.2 milyona yükseldi.

 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES