x

Schengen Vizesi

Schengen vizesi 

Schengen vizesi, 1985 yılında Lüksemburg’un Schengen bölgesinde imzalanan Schengen Sözleşmesi’ne taraf olan ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı veren vize çeşididir.

 

Schengen vizesi söz konusu ülkelere yapılacak kısa süreli (turistik, ticari, aile ziyareti, transit gibi) seyahatler için verilmekte olup, 6 ay içerisinde en fazla 90 gün konaklama hakkı tanımaktadır.

 

 

Schengen Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesi ile birlikte uygulanmaya başlayan Schengen işbirliği, Schengen Bölgesi dış sınırlarındaki korumanın güçlendirilmesi konusunda teminat verir ve sözleşmeye taraf olan ülkelerin vatandaşlarının “iç sınır” ülkelerinde serbest dolaşımını sağlar.

 

Schengen Bölgesi’ne herhangi bir ülkenin vizesine sahip olmanız, size diğer Schengen ülkelerine vizesiz seyahat etme şansı sağlayacaktır.

Schengen vizesi ile yapılacak seyahatler tek girişte en fazla 90 gün konaklama hakkı vermektedir.

 

 

1985 yılında Almanya, Belçika, Fransa ve Lüksemburg arasında sınır geçişlerini kolaylaştırmak ve sınır kontrollerini kaldırmak amacıyla imzalanan Schengen Sözleşmesi, ismini imzalandığı yer olan Lüksemburg’un Schengen kasabasından almaktadır.  Taraf ülke sayısının giderek arttığı Schengen sözleşmesi 1995 yılında yürürlüğe girmiştir. 

Schengen Bölgesi, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, İsviçre, İzlanda ve Norveç gibi ülkelerden oluşmaktadır.

 

Schengen vizesi, 1985 yılında Lüksemburg’un Schengen bölgesinde imzalanan Schengen Sözleşmesi’ne taraf olan ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı veren vize çeşididir.
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES