x

Schengen Vize Ücretlerine Zam! (2019)

schengen vize zammı

Avrupa Birliği üyesi ülkeler, konsolosluk harç ücretlerini 80 Euro'ya yükseltti. Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği vize kurallarının güncellenmesine ilişkin AB Konseyi ile yürütülen müzakerelerde uzlaşı sağlandığını duyurdu.Yapılan açıklamaya göre, AB'nin 100'ün üzerinde ülke vatandaşlarına uygulamakta olduğu seyahat vizesi ücretlerinde zamma gidildi. Bu kapsamda AB ülkelerine vize başvurularında alınan 60 Euro olan konsolosluk harç ücreti, 80 Euro'ya çıkartılacağı bildirildi.

80 euro harç ücretinin, öğrencilerden, araştırmacılardan ve 12 yaşın altındaki çocuklardan alınmayacağı bildirildi. Sanatçılar, profesyonel sporcular ve sık seyahat edenler için çoklu giriş vizeleri imkanı sağlanacak. Vize başvuruları seyahatten 6 ay öncesine kadar yapılabilecek.18 yaş altındaki başvuru sahiplerine de indirimli ücret uygulanması yeni düzenlemede uzlaşılan maddeler arasında. 

Schengen bölgesi, 26 Avrupa ülkesinden oluşuyor. 60'tan fazla ülke vatandaşı Schengen bölgesi ülkelerine vizesiz seyahat edebilirken Türkiye'nin de dahil olduğu 100'ün üzerinde ülke vatandaşı ise vizeye tabi tutuluyor. Schengen vizesi için konsolosluk harç ücretinin dışında parmak izi işlem merkezi servis ücreti, seyahat sağlık sigortası ücreti gibi zorunlu ek giderler bulunuyor.

Schengen vizesinde zam oranlarıyla birlikte getirilecek yeni radikal düzenlemelerin Avrupa Birliği Parlamentosu resmi gazetesinde yayınlandıktan 6 ay sonra uygulamaya geçirilmesi bekleniyor. 

 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';