x
Özbekistan

Vize İşlemleri

Özbekistan

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu

Özbekistan VizesiÖzbekistan İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres:  Levent Mahallesi  Lale sokak No:8    Beşiktaş/İSTANBUL

Posta Adresi:  PK   34330  Beşiktaş/ İSTANBUL

Telefon :    0 212 323 20 37  -  229 00 75

Fax :   0 212 323 20 40

E-posta Adresi:  joha772004@mail.ru  -   uzbekconsul@yahoo.com ,

 

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri :

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi-Cuma  09:00–17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

 

 

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğunun Görev Bölgesi

İstanbul Özbekistan Başkonsolosluğu, İstanbul ile beraber Tekirdağ, Bursa, Bilecik, Sakarya, Çanakkale, Balıkesir, Aydın, İzmir, Manisa, Kırklareli, İzmit, Edirne ve Muğla illerinde oturan Türk vatandaşları ile Türkiye’de yerleşik yabancıların vize işlemlerini yürütmektedir. Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesindeki illerden kendisine başvuran Özbek vatandaşlarının Konsolosluk hizmetlerini de gerçekleştirmektedir.

 

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğunun Görevleri

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği ile birlikte Türkiye’de ülkesini kurumsal olarak temsil eden Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu, sorumluluk alanındaki şehirlerde ikamet eden yabancı pasaportlu kişiler ile Türk vatandaşlarına hizmet vermektedir.

Özbekistan devleti adına Türkiye’de hizmet veren İstanbul Başkonsolosluğu, Özbekistan vatandaşlarının kişilik haklarını korumak ve onlara rehberlik yapmakla yükümlüdür.

Türkiye’de bulunan Özbek vatandaşları, kimliklerini yenileme, pasaport çıkarma, evlilik cüzdanı ve öğrenim belgesi alma gibi genel vatandaşlık hizmetlerini için Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğuna başvurabilirler.

İstanbul ve çevresindeki illerde yaşayan Özbekistan vatandaşları,  faturalar, sertifikalar ve ticari belgelerinin tasdik edilmesi gibi işlemler  ile oy kullanma veya acil yardım gerektiren hallerde, Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu konsolosluk servisinden yardım alabilirler.

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu kendisine yapılan Özbekistan vize başvuru faaliyetlerini değerlendirmeye alarak karara bağlamaktadır.

Türk vatandaşları ile Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancı uyruklu kişilerin,  turistik, ticari veya aile ziyareti gibi çeşitli vize başvuruları için hangi konsolosluğa müracaat edecekleri Özbekistan Dışişleri Bakanlığının vereceği telex numarasına göre belirlenmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti ile Özbekistan Devleti arasında  23 Ekim 2017 tarihinde imzalanan antlaşma ile süresi 1 ayı aşmayan turistik seyahatler için telex uygulamasından vazgeçilmiş, vize işlemleri kolaylaştırılmıştır.

 

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Özbekistan Konsolosluğu tarafından biçimi ve içeriği tasarlanan Özbekistan vize başvuru formu online olarak doldurulması gerekmektedir. Uluslararası geçerliliği olan Özbekistan vize başvuru formu, güncelliğini koruyan doğru bilgilerle hazırlanmalıdır. Özbekistan devleti tarafından yazım dili İngilizce olarak belirlenen başvuru formuna bilgiler kayıt edilirken, Türkçe karakter kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Özbekistan konsolosluğu, başvuru formu üzerinden, vize başvurusu yapanların kişilerin kimlik bilgilerini, adres bilgilerini ve seyahatleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri talep etmektedir. Başvuru formu üzerinde, seyahat amacınız ile durumunuza özel ek bilgileri kaydedebileceğiniz bölümler mevcuttur. Vize başvuru formuna seyahatinizin gidiş-dönüş tarihleri ile seyahat amacınızı açık anlaşılır ifadeler ile kayıt etmeyi unutmamalısınız.

Özbekistan vize başvuru formunu kurallara uygun olarak doldurduktan sonra, bilgisayar çıktısını alıp imzalayarak, başvuru dosyasındaki diğer belgeler ile birleştiriniz. Vize başvuru formunda beyan etmiş olduğunuz bilgileriniz diğer belgelerdeki bilgiler ile uyumlu olması gerekir. Aksi durumlar kuşku oluşturarak başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına yol açabilir.

 

Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tamamlanmış evraklar ile yapılan Özbekistan Vize  başvuruları 7-8 iş günü içinde sonuçlanabilmektedir Bu süre kesin olmayıp normal şartlar altında ön görülen bir süredir. Vize başvurusu yapan kişinin telex numarasının olup olmamasına, Özbekistan Başkonsolosluğu’nun iş yoğunluğuna ve resmi tatil günlerine bağlı olarak bu süre değişebilmektedir. Konsolosluğun ek evrak talep etmesi gibi durumlar da vize başvurularının sonuçlanma süresini etkileyen unsurlardandır.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’ndan talep edilen telex numarasının belirlenmesi en az 10 günlük bir süreyi alabileceğinden dolayı, telex numarası olmayan bir başvurunun neticelenmesi toplamda 2-3 haftalık bir zamanı bulabilmektedir.

Vize başvurunuzun seyahat tarihinize kadar onaylanabilmesi için en az 20 gün öncesinden Özbekistan vize başvuru sürecinizi başlatmanızda sizin adınıza fayda vardır.

 

Özbekistan Vize Ücreti 2023

Özbekistan vize ücretleri vize türüne, vize giriş sayısına ve uzunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Özbekistan Cumhuriyeti 7 günlük, 15 günlük, 1 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık tek girişli vizeler vermektedir. 72 saatlik çift girişli transit vize, 1 yıllık çok girişli vize ve 10 kişiden fazla turist grubuna 15 - 30 günlük vizeler, Özbekistan Konsolosluğunun verdiği diğer vizelerdir. Bu vize türlerinin tamamının ücretleri farklıdır. Ayrıca Özbekistan’a her girişte ek ücret talep edilmektedir.

Acil durumlar için gereken Özbekistan Ekspres vize ücreti diğer vize türlerinden biraz daha fazladır. 

Vize ücretiniz, Özbekistan konsolosluğuna ödenecek vize harcı ile başvuru hazırlıkları sırasında talep edilebilecek hizmet bedellerinden oluşmaktadır.

 

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri 

1 Ocak - Yılbaşı

8 Mart - Uluslararası Kadınlar Günü

21 Mart - Nevruz

9 Mayıs  - Hatıra Günü

1 Eylül - Bağımsızlık Günü

1 Ekim - Öğretmenler Günü

8 Aralık - Anayasa Günü

Hicri takvime göre Ramazan Bayramının ilk günü Ruza Hayit 

Hicri takvime göre Kurban Bayramının ilk günü Kurban Hayit 

 

Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğuna Nasıl Gidilir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Özbekistan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';