x
Özbekistan

Vize İşlemleri

Özbekistan

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği  İletişim Bilgileri

Adres:  Sancak Mahallesi 549. Sokak No: 3     Çankaya/ANKARA

Posta Adresi:  PK   06550  Çankaya/ANKARA

Konsolosluk Bölümü Telefon :    0 312 441 17 46

Ofis Bölümü Telefon :  0 312 441 38 71

Fax :   0 312 442 70 58

E-posta Adresi:  uzbekistanemb@gmail.com

Web Adresi : http://www.uzembassy.org.tr

 

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri :

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Pazartesi-Cuma  09:00 – 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Konsolosluk ve Vize Bölümü Başvuru Saatleri: 

Hafta içi her gün  10:00 – 18:00  

 

 

 

Özbekistan Ankara Büyükelçiliğinin Görevleri

Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Özbekistan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyetinin, tarihi kardeşlik bağları çerçevesinde yakın ilişkileri vardır. İki halk arasında gelenek ve kültür açısından çok yakın benzerlikler bulunmaktadır. Türkiye’de ülkesini temsil eden Özbekistan Ankara Büyükelçiliği, var olan ilişkilerin yürütülmesini koordine ederken, yeni işbirliği alanlarının oluşturulması için de gayret sarf etmektedir.

Özbekistan devleti adına hizmet veren Ankara Özbekistan Büyükelçiliği, Türkiye’de ikamet eden Özbekistan vatandaşlarının kişilik haklarını korumak ve onlara rehberlik yapmakla yükümlüdür.

Ankara Özbekistan Büyükelçiliği, bünyesinde bulunan konsolosluk servisi ile Türkiye’de yaşayan Özbek vatandaşlarının kimliklerini yenileme, pasaport çıkarma ve öğrenim belgesi alma gibi temel vatandaşlık hizmetlerini yerine getirmektedir.

Özbekistan Ankara Büyükelçiliğinin sorumluluk alanı içerisindeki Ankara ve çevresindeki illerde yaşayan Özbekistan vatandaşları, evlilik cüzdanı, faturalar, sertifikalar ve ticari belgelerinin tasdik edilmesi ile oy kullanma veya acil yardım gerektiren hallerde, Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk servisinden destek alabilirler.

Özbekistan Ankara konsolosluğu kendisine yapılan Özbekistan vize başvuru faaliyetlerini de yürütmektedir.

Türk vatandaşları ile Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancı uyruklu kişilerin, Özbekistan konsolosluğuna yapacakları turistik, ticari veya aile ziyareti gibi çeşitli vize başvuruları için bölge sınırlaması yoktur. Özbekistan Dışişleri Bakanlığının vereceği telex numarasına göre vize başvurusunu yapacağınız konsolosluk belirlenmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti ile Özbekistan Devleti arasında  23 Ekim 2017 tarihinde imzalanan antlaşma ile süresi 1 ayı aşmayan turistik seyahatler için telex uygulamasından vazgeçilmiş, vize işlemleri kolaylaştırılmıştır.

 

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Özbekistan Konsolosluğu tarafından biçimi ve içeriği tasarlanan Özbekistan vize başvuru formu online olarak doldurulması gerekmektedir. Uluslararası geçerliliği olan Özbekistan vize başvuru formu, güncelliğini koruyan doğru bilgilerle hazırlanmalıdır. Özbekistan devleti tarafından yazım dili İngilizce olarak belirlenen başvuru formuna bilgiler kayıt edilirken, Türkçe karakter kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Özbekistan konsolosluğu, başvuru formu üzerinden, vize başvurusu yapanların kişilerin kimlik bilgilerini, adres bilgilerini ve seyahatleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri talep etmektedir. Başvuru formu üzerinde, seyahat amacınız ile durumunuza özel ek bilgileri kaydedebileceğiniz bölümler mevcuttur. Vize başvuru formuna seyahatinizin gidiş-dönüş tarihleri ile seyahat amacınızı açık anlaşılır ifadeler ile kayıt etmeyi unutmamalısınız.

Özbekistan vize başvuru formunu kurallara uygun olarak doldurduktan sonra, bilgisayar çıktısını alıp imzalayarak, başvuru dosyasındaki diğer belgeler ile birleştiriniz. Vize başvuru formunda beyan etmiş olduğunuz bilgileriniz diğer belgelerdeki bilgiler ile uyumlu olması gerekir. Aksi durumlar kuşku oluşturarak başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına yol açabilir.

Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tamamlanmış evraklar ile yapılan Özbekistan Vize  başvuruları 7-8 iş günü içinde sonuçlanabilmektedir Bu süre kesin olmayıp normal şartlar altında ön görülen bir süredir. Vize başvurusu yapan kişinin telex numarasının olup olmamasına, Özbekistan Başkonsolosluğu’nun iş yoğunluğuna ve resmi tatil günlerine bağlı olarak bu süre değişebilmektedir. Konsolosluğun ek evrak talep etmesi gibi durumlar da vize başvurularının sonuçlanma süresini etkileyen unsurlardandır.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’ndan talep edilen telex numarasının belirlenmesi en az 10 günlük bir süreyi alabileceğinden dolayı, telex numarası olmayan bir başvurunun neticelenmesi toplamda 2-3 haftalık bir zamanı bulabilmektedir.

Vize başvurunuzun seyahat tarihinize kadar onaylanabilmesi için en az 20 gün öncesinden Özbekistan vize başvuru sürecinizi başlatmanızda sizin adınıza fayda vardır.

 

Özbekistan Vize Ücreti 2023

Özbekistan vize ücretleri vize türüne, vize giriş sayısına ve uzunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Özbekistan Cumhuriyeti 7 günlük, 15 günlük, 1 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık tek girişli vizeler vermektedir. 72 saatlik çift girişli transit vize, 1 yıllık çok girişli vize ve 10 kişiden fazla turist grubuna 15 - 30 günlük vizeler, Özbekistan Konsolosluğunun onayladığı diğer vizelerdir. Bu vize türlerinin tamamının ücretleri farklıdır. Ayrıca Özbekistan’a her girişte ek ücret talep edilmektedir.

Acil durumlar için gereken Özbekistan Ekspres vize ücreti diğer vize türlerinden biraz daha fazladır. 

Vize ücretiniz, Özbekistan konsolosluğuna ödenecek vize harcı ile başvuru hazırlıkları sırasında talep edilebilecek hizmet bedellerinden oluşmaktadır.

 

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Resmi Tatil Günleri

1 Ocak - Yılbaşı

8 Mart - Uluslararası Kadınlar Günü

21 Mart - Nevruz

9 Mayıs  - Hatıra Günü

1 Eylül - Bağımsızlık Günü

1 Ekim - Öğretmenler Günü

8 Aralık - Anayasa Günü

Hicri takvime göre Ramazan Bayramının ilk günü Ruza Hayit 

Hicri takvime göre Kurban Bayramının ilk günü Kurban Hayit 

 

Özbekistan Ankara Büyükelçiliğine  Nasıl Gidilir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Özbekistan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';