x
 • Özbekistan

  Özbekistan

  Özbekistan’a yapacağınız seyahatlere ilişkin vize başvurusunda bulunmadan önce, seyahat amacınıza uygun teleks numarası (referans mektubu) almanız gerekmektedir.

 • Özbekistan

  Özbekistan

  Özbekistan’a yapacağınız turistik ve ticari seyahatlere ilişkin teleks numarası ile seyahatiniz esnasında otelde, aile ziyareti vizesine ilişkin teleks numarası ile evde konaklamalısınız.

3 Şubat'ta deklare edilen kararnameyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 7 ülkenin vatandaşları, 30 güne kadar olaran seyahatlerinde Özbekistan vizesinden muaf tutulacak. 10 Şubat 2018'den itibaren Türkiye vatandaşları ülkeye vizesiz olarak seyahat edebilecek.

Özbekistan Vize İşlemleri

 

Euroasia Global Visa Services’e Hoş geldiniz… 

Değerli ziyaretçilerimiz,

Orta Asya’da yer alan ve günümüzdeki 7 bağımsız Türk devletinden biri olan Özbekistan, Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Hususi, Hizmet ve Umuma Mahsus pasaport sahipleri Özbekistan’a yapacakları turistik ve ticari seyahatleri öncesi Özbekistan vizesi almalıdır. Diplomatik pasaport sahipleri ise 90 güne kadar olan Özbekistan ziyaretlerinde vizeden muaftırlar.

Özbekistan vize başvuruları Ankara’daki Özbekistan Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Özbekistan Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır. Başvurularınızı bu iki diplomatik temsilciliğin yetkilendirdiği acenteler aracılığıyla konsolosluğa şahsen gitmeden de yapabilirsiniz. Euroasia Global Visa Services’de o acentelerden biridir. help@eagvs.com adresimize mail gönderip yetkilimizle iletişime geçtiğiniz takdirde Özbekistan vizesi için hazırlamanız gereken 2023 güncel evrak listesini isteyebilir, vize prosedürü ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Yetkilimiz online başvuru formunuzun doldurulması, evraklarınızın hazırlanması, kontrollerinin sağlanması ve vize başvuru işlemlerinde size yardımcı olacaktır. Vizeniz onaylandıktan sonra ise pasaportunuzu kargo aracılığıyla adresinize gönderecektir. Özbekistan vizenizi zahmetsizce ve hızlı alabilmek için yapmanız gereken ise başvuru evraklarınızı kargo yoluyla size en yakın Euroasia Global Visa Services ofislerimize şahsen gelerek ya da kargo ile ulaştırmaktır. Eagvs’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Edirne, Antalya, Tekirdağ, Adana, Gaziantep ve Bodrum’da ofisleri bulunmaktadır.

Özbekistan Vizesi İçin Davetiye / Teleks Numarası

Özbekistan vize başvurularında en önemli evrak seyahat amacına uygun olarak alınan Teleks Numarası (Referans Numarası) denilen davetiyenin alınmasıdır. Kişi  Özbekistan Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen bu numara olmadan Turistik, Ticari ve Aile Ziyaret Vizesi başvurusu yapamıyor. Teleks numarası için Turistik vize başvurularında Özbekistan’daki otel, ticari vize başvurularında şirket ya da Aile Ziyaret Vizesi başvurularında aile üyesi, başvuru sahibi adına Dışişleri Bakanlığı’na başvuru yapıyor. Davetiye mektubu yerine geçen Dışişleri Bakanlığı onaylı teleks numarasını alıp Türkiye’de başvurunun yapılacağı Özbekistan Büyükelçiliği ya da İstanbul Özbekistan Başkonsolosluğu’na gönderiyor. Teleks numarası başvurudan sonra 10-20 iş günü içerisinde alınabiliyor.

 1 aydan uzun süreli seyahatlerde teleks numarası isteniyor. Ancak Özbekistan Devleti ve Türkiye arasında 23 Ekim 2017 tarihinde imzalanan karar  ile Türk vatandaşlarına Özbekistan vize işlemlerinde kolaylıklar sağlanmıştır. Buna göre; Özbekistan’a bir ay süreli turistik vize başvurusunda bulunacak kişilerden artık davetiye (Teleks numarası) ve turizm acenteleri tarafından verilen turist çeki (dilekçe) istenmiyor.

Özbekistan vize başvurularınızda teleks numaranız elinizde yoksa Euroasia Global Visa Services yetkilimizden destek isteyebilirsiniz. help@eagvs.com adresimize mail göndererek teleks numarası temin etmeyle ilgili merak ettiğiniz soruları yetkilimize sorabilirsiniz.

Özbekistan Kapıda Vize

Türk vatandaşlarının en çok merak ettiği konulardan biri de Özbekistan’ın kapıda vize uygulamasının olup olmadığıdır. Türk vatandaşları için Özbekistan Kapıda Vize uygulaması yoktur. Özbekistan’a seyahat etmek istiyorsanız seyahatiniz öncesi İstanbul’daki Özbekistan Başkonsolosluğu’na ya da Ankara Özbekistan Büyükelçiliği’ne başvuru yaparak vizenizi almalısınız.

Bu arada Özbekistan Cumhuriyeti’nin konsolosluk birimlerinin bulunmadığı ülkelerde yaşayan ve Özbekistan’a gitmek isteyen yabancı uyruklu kişiler, ülkeye giriş yaptıktan sonra, Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Uluslararası ‘Taşkent Havalimanı’ vize biriminde bu işlemi gerçekleştirebilirler. Ancak bu kişilerinde önceden  Özbekistan İçişleri Bakanlığı’ndan onaylı davetiye temin etmeleri gerekmektedir.

 

Acil Özbekistan Vizesi / Özbekistan Ekspres Vize

Özbekistan vize işlemlerinin sonuçlanması teleks numarasının  alınması ve başvurunun değerlendirilmesi de hesaba katılırsa ortalama 2-3 hafta sürebilmektedir. Eğer Özbekistan’a hastalık, ölüm vb. gibi acil sebeplerle gitmeniz gerekirse Özbekistan Ekspres vizesine başvuru yapabilirsiniz. Acil Özbekistan vizesi için büyükelçilik ya da başkonsolosluğa şahsen gelmenize gerek yoktur. Vize için gerekli evrakları kargo yoluyla yetkilimize ulaştırdığınızda sizin adınıza başvurunuzu gerçekleştirecektir. Ekspres Özbekistan vizeleri 3 iş günü içerisinde sonuçlanabilmektedir. Ancak Özbekistan acil vize ücretleri diğer vize türlerine göre biraz daha fazladır. Ekspres vize ücretleri ve prosedürü ile ilgili detaylı bilgi öğrenmek isterseniz help@eagvs.com adresinden yetkilimizle iletişime geçebilirsiniz.

Özbekistan Vizesi Online Başvuru Formu

Özbekistan vize işlemlerinin ilk aşaması Özbekistan online vize başvuru formunun doldurulmasıdır. Bu form İngilizce olarak doldurulmaktadır. Formu doldururken tüm soruları eksiksiz doldurmalısınız. Cevaplanmayan soruların bulunduğu başvuru formu işleme alınmamaktadır. Özbekistan vize başvuru formu vize yetkilisinin başvuru sahibi hakkında bilgi sahibi olmasına yönelik sorulardan oluşur. Formda kişisel bilgiler, iletişim numaraları, adres bilgileri, seyahat amacı, seyahat tarihleri gibi sorular yer alır. Bu nedenle formu doldururken eksiksiz ve doğru bilgi vermeye özen gösteriniz aksi takdirde başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Formu doldurduktan sonra çıktısını alıp, imzalayarak başvuru dosyanıza ekleyiniz.

Özbekistan Vizesi Nereden Alınır?

Özbekistan Vize başvurularını değerlendirme ve karara bağlama yetkisi sadece Ankara’daki Özbekistan Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Özbekistan Başkonsolosluğu’ndadır. Ancak bu iki dış temsilciliğin yetki alanı sınırlaması yoktur. Bu nedenle Türkiye’nin hangi şehrinde ikamet ediyor olursanız olun vize başvurunuzu bu temsilciliklere şahsen gitmeden acenteler aracılığıyla yapabilirsiniz. Evraklarınızı Euroasia Global Visa Services yetkilimize gönderdiğinizde, belgelerinizin kontrollerini sağlayacak, online başvuru formunuzun doldurulmasında size yardım edecek ve başvurunuzu gerçekleştirecektir. Yetkilimizle help@eagvs.com adresinden iletişime geçerek evrak listesini isteyebilirsiniz.

Özbekistan Vizesi İstanbul

İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Düzce, Kocaeli, Sakarya, Yalova gibi şehirlerde ikamet ediyor ve Özbekistan vizesi almak istiyorsanız yapmanız gereken şey evraklarınızı Euroasia Global Visa Services’in İstanbul’daki ofisine göndermektir. Yetkilimiz en kısa sürede başvurunuzu gerçekleştirecektir. help@eagvs.com adresinden yetkilimizle iletişime geçip Özbekistan Vize işlemleriyle ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Özbekistan Vizesi Ankara

Özbekistan vizesine Ankara, Konya, Kayseri, Çorum, Çankırı, Giresun, Rize, Trabzon, Kastamonu, Kırıkkale, Nevşehir, Niğde, Bilecik, Bursa, Manisa, Karabük, Zonguldak, Van gibi şehirlerden başvuru yapmak isterseniz evraklarınızı Ankara’daki Eagvs ofisimize gönderebilirsiniz. Yetkilimiz evraklarınızın kontrolünü yapacak, online başvuru formunuzu dolduracak ve başvurunuzu gerçekleştirecektir. Yetkilimizle iletişime geçmek için help@eagvs.com adresimize mail gönderebilirsiniz.

Özbekistan Vizesi Antalya

Antalya, Alanya, Mersin, İskenderun, İzmir, Uşak gibi şehirlerde ikamet ediyor ve Özbekistan vizesine başvuru yapmak istiyorsanız evraklarınızı Antalya’daki Euroasia Global Visa Services ofisimize gönderebilirsiniz. help@eagvs.com adresimize mail göndererek yetkilimizden vize başvurusu için gerekli evrakların listesini isteyebilirsiniz.

Özbekistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Özbekistan vizesi için hazırlanması gereken evraklar seyahat amacına, vize türüne ve başvuru sahibinin mesleki özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Özbekistan vize türleri; Turistik, Ticari, Transit, Aile Ziyaret Vizesi olarak kategorize edilmektedir. Özbekistan’a iş amacıyla seyahat edecekseniz vize başvurusu öncesi sizi davet eden şirketin Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na başvuru yaparak onaylı istek mektubu (teleks numarası) alması zorunludur. 1 aydan uzun süreli turistik seyahatlerde ise Özbekistan’daki turizm şirketinin sizin adınıza yine Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na başvurarak turistik dilekçe (teleks numarası) alması gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunan kişi ayrıca; Özbekistan seyahati bitiminden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, (yırtık ve yıpranmış pasaportlarla yapılan başvurular kabul edilmez) online vize başvuru formu,  2 adet biometrik fotoğraf ( 3,5x4,5 cm ebatlarında, arka fonu beyaz, güncel tarihli),  çalışan ve iş veren ise şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılmış vize talep dilekçesi sunmalıdır. Ancak Özbekistan Başkonsolosluğu ve Özbekistan Büyükelçiliği vize yetkilileri gerekli gördüğü takdirde ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Özbekistan Vize  başvurularının sonuçlanma süresi; Özbekistan Büyükelçiliği ve Özbekistan Başkonsolosluğu’nun resmi tatilleri, yoğunluğu, ek evrak talep edilmesi  ya da başvuru sahibinin teleks numarasının olup olmamasına bağlı olarak değişmektedir.  Eğer evraklarınızda her hangi bir eksiklik yoksa Özbekistan vizesi 7-8 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Teleks numarasının Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’ndan onaylanması en az 10 gün sürebileceğinden teleks numaranız yoksa  başvurunuzun sonuçlanması 2-3 haftayı bulabilmektedir.

Bu arada Özbekistan Devleti 23 Ekim 2017 tarihinde imzaladığı bir kararla vize işlemlerinin sürelerinde de kolaylık sağladı. Buna göre; 1 yıl geçerli çok girişli ticari vize başvuruları 3 iş günü içerisinde sonuçlandırılacak. Ayrıca 1 ay süreli turistik vize başvuruları da yine 3 iş günü içerisinde sonuca bağlanacak.

Özbekistan vizenizin seyahat tarihinize yetişmesini istiyorsanız vize başvurunuzu seyahatinizden en geç 20 gün önce yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer teleks numaranız yoksa Eagvs yetkilimizi önceden bilgilendirmeyi unutmayınız.

Özbekistan Vize Ücreti 2023

Özbekistan vize ücretleri vize türüne ve vize giriş sayısına ve uzunluğuna göre değişmektedir. Özbekistan Cumhuriyeti, 7 günlük -15 günlük, 1 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık tek girişli vize, 72 saatlik ve çift girişli transit vize, 1 yıllık çok girişli vize, 10 kişiden fazla turist grubuna 15 günlük ve 30 günlük vizeler vermektedir. Bu vize türlerinin tamamının ücreti farklıdır. Ayrıca Özbekistan’a her girişte ek ücret talep edilmektedir. Seyahat amacınız ve tarihlerinizi help@eagvs.com adresinden Euroasai Global Visa Services yetkilimizle paylaştığınız takdirde Özbekistan vizeniz için ödemeniz gereken ücret tutarını öğrenebilirsiniz. Yetkilimizin size gönderdiği bilgi mailindeki tutar, vize ücretiniz, konsolosluk harcınız ve bizim hizmet bedelimizi kapsamaktadır. Bu arada Özbekistan Ekspres vize ücreti diğer vize türlerinden biraz daha fazladır. Vize ücretinizi evraklarınızla birlikte şahsen ofisimize bırakabileceğiniz gibi yetkilimizin size vereceği hesap numaramıza da havale yapabilirsiniz.

Özbekistan Vizesi Reddi

Özbekistan’a vizesi alıp alamayacağına karar verme merci, Özbekistan diplomatik temsilcilikleri karar verir. Vize başvuru evraklarınızı sunmanız ya da vize ücretini ödemiş olmanız Özbekistan vizesini kesin olarak alabileceğiniz anlamına gelmez. Vize yetkilisi, başvuru sahibinin seyahat amacını kanıtlayamadığı, eksik evrak sunduğu, seyahatini gerçekleştirmeye yetecek maddi gücü olmadığı, vize süresi bitiminde ülkesine dönmeyeceği, kamu düzenini bozabileceğine kanaat getirirse vizeyi onaylamayabilir. Vizeniz bu nedenlerden her hangi biri nedeniyle reddedildiği takdirde şartları düzeltip itiraz etme hakkınız vardır. Ancak ikinci kez aynı hataları yapmak istemiyorsanız Eagvs yetkiliklerimizi arayarak danışmanlık almaktan çekinmeyiniz.

 

UYARILAR

 

 • Özbekistan’da kalacağınız gün sayısı 3 günden fazla ise ikamet edeceğiniz adresin bağlı bulunduğu Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Birimi’ne giderek oturum kayıt işlemi yaptırmanız gerekmektedir. Pasaport Kayıt işlemi harcı 20 dolardır. Ancak bu ücret Özbekistan’da kalacağınız gün sayısına göre değişiklik gösterebilir.
 • Özbekistan Cumhuriyeti sınırlarını geçtiğiniz andan itibaren pasaportunuzun her an denetlenebileceğini unutmayınız. Eğer pasaportunuzda oturum kayıt işlemi mührü yoksa ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Diplomatik pasaport sahipleri, parlamento ve hükümet heyet başkanları, onların aile fertleri, 18 yaş altındaki kişiler geçici ikamet kaydından muaftır. 

 

 

daha fazla göster

Özbekistan ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES