x
Belarus

Vize İşlemleri

Belarus

Belarus Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Değerli ziyaretçilerimiz, Belarus’a yapacağınız 90 günden fazla turistik seyahatler için turistik vizeye başvurulmalıdır. 90 günden fazla seyahatler kısa süreli seyahat kategorisine girmektedir. İçeriğimizde turistik vize için gerekli olan evraklar listelenmiştir. Turistik seyahatleriniz için konaklama rezervasyonlarınız kalacağınız otel tarafından onaylı olmalıdır. 

Türkiye ve Belarus arasındaki vize muafiyeti anlaşması 1 Haziran 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Anlaşma kapsamında kısa süreli (30 gün) seyahatler için vize muafiyeti başlamıştır. Yani Bordo, Gri, Siyah ve Yeşil pasaport sahiplerinin 30 günü aşmayan seyahatleri için vize başvurunda bulunmasına gerek yoktur. İçeriğimizde 90 günü geçen konaklamalar için vize prosedürleri açıklanmaktadır.

Sayfamızın devamında Belarus turistik vize için gerekli evraklar 2023 ve Belarus vize ücreti 2023 sizler için derledik. Vize başvurusu hakkında daha fazla bilgi almak için yetkililerimize danışabilirsiniz.

Belarus Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

  1. Pasaport: Planlanan seyahat dönüşü sonrası 3 ay daha geçerli olmalıdır. Vizenin pasaportunuza basılması için boş sayfa olması gerekir. Pasaportun 1, 2, 3 ve 4. Sayfaları ile temditler (uzatma) sayfaları ve nüfus cüzdan fotokopisi de başvuru için sunulmalıdır. 
  2. Vize Başvuru Formu: Turistik amaçlı seyahatleriniz için vize başvuru formu doldurulmalıdır. Vize başvuru formu seyahat amacına uygun bir şekilde doldurulmalıdır. 90 günden uzun kalışlar kısa süreli vize kategorisine girmektedir. Dolayısıyla turistik amaçlı seyahatiniz için başvuru formunu kısa süreli olarak işaretlemelisiniz. Vize formu için verilen bilgilerin güncel ve doğru olması gerekir. Konsolosluğun başvuru sürecinde başvuru sahibine ulaşması gerekebilir. Bu yüzden verilen iletişim numaraları ve adres bilgileri doğru olmalıdır. 
  1. Konaklama Rezervasyonları: Turistik seyahatler için başvuru sahibinin otel konfirmasyon belgelerini konsolosluğa sunması gerekir. Konaklama rezervasyonları mutlaka otel tarafından onaylı olmalıdır.
  2. Davet Mektubu: Seyahatiniz için mümkünse davet mektubu temin etmelisiniz. 
  3. Seyahat Sağlık Sigortası: Vize başvurusu için seyahat sağlık sigortası yapılmalıdır. 
  4. Fotoğraf: Başvuru formunu doldurduktan sonra fotoğrafınızı ilgili kısma yapıştırmalısınız. 

UYARI!
Belarus Büyükelçiliği başvuru sahiplerinden ek evrak talep etme ve gerek görmesi durumunda başvuru sahibini görüşmek için çağırma hakkı vardır.

Belarus turistik vize başvurusu için bölge farkına dikkat edilmelidir;
Balıkesir, Bilecik, Aydın, Bursa, Denizli, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, İzmir, Kocaeli, Kütahya, Muğla, Manisa, Tekirdağ, Yalova, Uşak ve Sakarya Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğunun görev çevresindedir.

Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği görev çevresi ise; Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sivas, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak.

Turistik vize başvurularınızı bölge farkına dikkat ederek yapmanızda fayda vardır. Başvuru yapabilmek için evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayıp konsolosluk bölümüne sunmanız gerekir. Başvurunuzu usulüne uygun şekilde ve doğru evraklarla yaptığınız sürece vizeniz en kısa sürede değerlendirilmeye alınıp sonuçlandırılacaktır.

Belarus Turistik Vize Başvurusu

Belarus turistik vize başvuruları şahsen yapılabildiği gibi akredite edilmiş acenteler vasıtasıyla da yapılabilir. Vize başvurusu yapmak için öncelikle seyahatiniz için hangi evrakları temin etmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Yetkililerimizle iletişime geçerek vize başvurusu hakkında bilgi alabilirsiniz. Başvurunuz için hangi evrakları temin etmeniz gerektiğini öğrendikten sonra hazırlıklarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. 

Turistik vize başvurunuz için sunduğunuz evraklar doğru olmalıdır. Yanlış ya da hatalı bir evrakla vize başvurunda bulunduğunuzda başvurunuzu ret ile sonuçlanabileceğini unutmayınız. Vize başvurunuzu sunduğunuz evraklar çerçevesinde değerlendirmeye alınmaktadır. Bu yüzden başvuru belgelerinizi hazırlarken dikkatli olmalısınız. Sayfamızda yer alan turistik vize evrakları Büyükelçilik referans alınarak hazırlanmış olsa da belgelerinizi hazırlamaya başlamadan önce Belarus Büyükelçiliği ilgili konsolosluk bölümünden bilgi almanızı öneririz. 

Belarus Vize Ücreti 2023

Turistik vize başvurunuz için vize ücreti ödemeniz gerekir. Vize harç bedellerini Belarus Büyükelçiliği belirlemektedir. Seyahatinizin kapsamına göre ödemeniz gereken vize harç bedeli değişiklik gösterebilir. Seyahat amacınıza karar verdikten sonra ödemeniz gereken vize ücreti konusunda bilgi almanızı öneririz. Vize ücretini ödemeden başvurunuzun işleme alınmayacağını unutmayınız.

Belarus Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Turistik vize başvuru sonuçları yaklaşık 5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak kişinin sunduğu evraklar çerçevesinde sonuçlanma süresi de değişebilir. Başvuru sahibi eksik bir evrakla başvuru yaparsa sonuçlanma süresi uzayacaktır. Seyahatiniz için gecikme yaşamamak adına başvurunuzu en az 15 gün öncesinden tamamlamanızı öneriyoruz. Belarus Büyükelçiliği resmi tatil günlerinde kapalı olmaktadır. Başvurunuzu bu bilgiler dahilinde yapınız.

Belarus ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';