x

Avustralya'da Oturum İzni Almanın Yolları ve Avantajları

Avustralya Türkiye’den bakınca dünyanın diğer ucu gibi görünse de ülkemizden en fazla göçmenlik başvurusu alan ülkelerden biri. Avustralya oturum izni nasıl alınır? Avustralya vatandaşı olmanın yolları nelerdir? Türkiye vatandaşlarının son yıllarda Avustralya’yı tercih etmesinin sebepleri nelerdir? 
 
Yazımızda Avustralya yaşam ve yaşam koşulları hakkında önemli bilgileri sizin için derledik. İşte Avustralya’da oturum iznine sahip olmanın en çok tercih edilen yolları ve Avustralya'da yaşamanın avantajları;
 
 
1- Avustralya Çalışma ve Tatil vizesi (Work and Holiday Visa)
 
Avustralya’da oturum izni almanın en çok tercih edilen yollarından biri "Çalışma ve Tatil Vizesi". Avustralya’ya gittiğinizde uygun bir iş bularak saatlik ücretlerle çalışabilirsiniz.  Hizmet sektöründe uzmanlık alanınız varsa örneğin aşçılık, barmenlik ve baristalık gibi işler yapabilirseniz iş bulmanız hiç de zor olmayacaktır.  Çalışma ve tatil vizesi kapsamında işe girdiğinizde işvereniniz sizi kalifikasyonlarınızdan ötürü yanında tutmak isterse sponsorluk vizesini alabilirsiniz. Sponsorluk vizesiyle 3 yıl boyunca Avustralya’da ikamet etme hakkınız doğuyor. Bunun için tek şart 3 yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmak. 3 yıl boyunca aynı iş yerinde çalışanlar Avusturya daimi oturum iznine başvurabiliyor (permanent residency). 1 yıl sonra da  Avustralya vatandaşlığını başvurma hakkına sahip olabiliyorsunuz. 
 
2- Dil Okulu ve Sertifika Programları 
Türkiye’den dil eğitimi ve sertifika programına dahil olarak Avustralya’ya gidebilirsiniz. Alanında uzman yurt dışı eğitim/danışmanlık şirketlerinden destek almanızda fayda var. Dil okulu ve sertifika programıyla Avustralya’ya gittiğinizde part time çalışma hakkınız oluyor. Sertifika programlarında Hemşirelik, Sağlık, Yaşlı Bakımı, Aşçılık, Fitness, Çocuk Bakıcılığı…başta geliyor.
 
3- Yüksek Lisans/ Doktora Programları 
 
Avustralya’da yaşamanın bir diğer yolu master, doktora eğitimi almak. Üniversitelere göre değişen çok fazla burs imkanı da mevcut. Dönemlik üniversite harçları göz önüne alındığında burs alınmadığı takdirde en fazla maliyetli olan yol da lisansüstü eğitim diyebiliriz. Avustralya’da üniversite öğrencilerinin haftada 20 saat çalışma izinleri var. 
 
4- Göçmenlik Başvurusu 
Avustralya Devleti’nin her sene yenilediği bir “Kalifiye Meslekler Listesi” var, eğer bu mesleklerden birine sahipseniz , IELTS sınavından da istenen İngilizce puanını alabiliyorsanız ve puanlama sisteminde istenilen puana ulaşabiliyorsanız zaman kaybetmeden Avustralya oturum izni başvurusunda bulunabiliyorsunuz.
 
Avustralya oturum iznine sahip olabilmek için Avustralya’da faaliyet gösteren bir ticari firmayla iş akdi imzalayarak çalışma izni sahibi olabilir, Avustralya eğitim programlarından faydalanabilir, çalışma ve tatil vizesi gibi yarı zamanlı işlerde çalışarak kalıcı oturum iznine başvurabilirsiniz.
 
Çalışma, eğitim ve sertifika programları birçok Avrupa ülkesinde geçerli peki neden Avustralya? Avustralya'da yaşamanın avantajları nedir?
 
-Sydney, Perth, Brisbane... gibi şehirlerde yaz kış tropikal iklimin hakim olması
 
avustralyavize-Avrupa’dakinin aksine Avustralya’da yaşayan Türk sayısının az olması. Avustralya’da yaşayanların yabancı dillerini daha hızlı geliştirebilmesi.
(Avustralya’da yaşayan Türkler özellikle Sydney’in İngilizce öğrenmek için doğru bir tercih olduğunu söylüyor. Ancak  temel İngilizce bilgisi olmayanların oldukça zorlanacakları konusunda uyarıyorlar.)
 
-Dünyanın dört bir yanından gelen etnisitelerin, farklı kültürlerin buluşma noktası olması
 
-Oturmuş bir demokrasi ve insan hakları anlayışının olması
(Avustralya’da yaşayan yabancılar kendi ülkelerindeki yaşam koşulları ile Avustralya’nın farkını dile getirmek için “no worries, no dramas", "insan hayatında endişe ve drama yer olmamalı" diyorlar.)
 
-Nerede yaşarsanız yaşayın eviniz büyük ve dinlendirici parklara 5-10 dakika yürüme mesafesinde olması
 
-Toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu taşıma limiti
 
-Gece-gündüz güvenli
 
-Avustralya’ya sınırsız giriş-çıkış hakkı
 
-Sosyal hak ve güvencelerde eşitlik
 
-Ücretsiz sağlık hizmetleri
 
Yine de hatırlatalım, Avustralya Ankara Büyükelçiliği Göçmenlik ve Sınır Koruma Departmanı (DIBP) resmi web sitesinde Avustralya göçmenlik konuları hakkında detaylı bilgiye erişebilir, sayfamızda bulunan bilgileri teyit edebilirsiniz.
 
 
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
BASE_URL = '';