x
Cape Verde

Vize İşlemleri

Cape Verde

Cape Verde İstanbul Fahri Konsolosluğu

Cape Verde İstanbul Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Fahri Konsolos : Selim ŞİPER

Adres:  Çengelköy mahallesi Dr. Dağlar Cad.  No:14  34680   Üsküdar / İSTANBUL

Posta Adresi:  PK  34680 Üsküdar / İSTANBUL

Telefon: +90 216 318 67 67

Faks: +90 216 318 93 62

E-posta Adresi: ssiper@republicacaboverde.cc ,  caboverde@istanbul.com

 

Cape Verde (Yeşil Burun Adaları) Nasıl Gidilir?

Coğrafi konum olarak Afrika’nın batısında, Atlantik Okyanusunda, ana karaya 570 km uzaklıkta, 10 volkanik adadan oluşan bir Afrika ülkesidir Cape Verde. Türkçe adıyla Yeşil Burun Adaları olarak isimlendirilen Cape Verde, turizm açısından Afrika’nın en güzel yerlerinden birisi olarak değerlendirilmektedir. Bu özelliğinden dolayı her geçen yıl dünyada olduğu gibi Türkiye’den de insanların ilgi odağı haline gelmektedir.

Cape Verde’nin Türkiye’de resmi diplomatik temsilciliği bulunmamaktadır. Cape Verde devleti Türkiye ile olan ilişkilerini, İstanbul da bulunan Cape Verde İstanbul Fahri Konsolosluğu aracılığıyla yürütmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti ile Cape Verde devleti arasında maalesef vize muafiyet anlaşması bulunmamaktadır. Türkiye’den Cape Verde’ye seyahat edecek, çeşitli kategorilerdeki tüm pasaport sahiplerinin, mevzuata uygun olarak vize başvurusunda bulunmaları zorunludur.

Cape Verde Vizesi Nasıl Alınır?

Cape Verde ile Türkiye arasında vize muafiyeti bulunmadığından dolayı Siyah (Diplomatik), Gri (Hizmet),  Yeşil (Hususi) ve Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahipleri, bu ülkeye turistik, ticari, çalışma veya öğrenim gibi farklı amaçlarla yapacakları seyahatleri için Cape Verde vizesine başvuru yapmaları zorunludur.

Türkiye’de Cape Verde’nin tek temsilciliği olarak İstanbul Cape Verde Fahri Konsolosluğu faaliyet göstermekle birlikte, diplomatik misyonu olmadığından vize başvurularında onay verme yetkisi bulunmamaktadır. Türkiye’den Cape Verde vizesi talep eden kişiler Fransa, İtalya, Belçika, Senegal, İspanya ve Almanya’da bulunan Cape Verde dış temsilciliklerine, Türkiye’de faaliyet gösteren yetkili aracı kurumlar veya acenteler üzerinden başvurularını yapabilirler. Cape Verde vizesi için yetkili aracı kurumlar ile Dakar Cape Verde Büyükelçiliğine de başvuru yapılabilir.

Cape Verde Kapıda Vize

Cape Verde (Yeşil Burun Adaları) ülkesini ziyarete gelen kişilere Kapı Vizesi kategorisinde de vize vermektedir. Bu ülkeye seyahat edecek Türk vatandaşları ülkeye girişleri sırasında Cape Verde Havalimanı’nda vizelerini alabilirler. Cape Verde Kapıda Vizesi için 25 Euro ücret talep edilmektedir.

Cape Verde İstanbul Fahri Konsolosluğunun Görevleri

İstanbul merkez olmak üzere Türkiye’nin bütün bölgelerine hizmet veren Cape Verde İstanbul Fahri Konsolosluğunun diplomatik yetkisi yoktur. Cape Verde devletinin kendisine vermiş olduğu yetki ile iki ülke arasında ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve karşılıklı yeni yatırım alanlarının oluşturulabilmesi için çalışmalar yapmaktadır.

Türkiye’de kısa ya da uzun süreli oturum izni bulunan Cape Verde vatandaşlarının yeni kimliklerinin çıkarılması, pasaportlarının yenilenmesi, evlilik, doğum ve ölüm sonrası yapılması gereken resmi vatandaşlık işlemleri, Cape Verde İstanbul Fahri Konsolosluğunun aracılığıyla yapılmaktadır.

Cape Verde’ye seyahat edecek Türk vatandaşları ile Türkiye’de oturum izni bulunan yabancı uyruklu kişilerin vize başvuru işlemleri, İstanbul Cape Verde Fahri Konsolosluğunun yardımı ile yapılabilmektedir. Cape Verde’ye ticari, çalışma ve öğrenim amaçlı seyahat edecek kişilere, Fahri Konsoloslukta Cape Verde vizesi işlem prosedürü hakkında destek verilmektedir. 

Cape Verde İstanbul Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

Türkiye’de tam teşekküllü Cape Verde temsilciliği bulunmadığı için Türkiye’de bulunan Cape Verde vatandaşları ile Türk vatandaşlarının konsolosluk işlemleri, İstanbul’da faaliyet gösteren Cape Verde İstanbul Fahri Konsolosluğu aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

İstanbul başta olmak üzere Edirne, Bolu, Çanakkale, Adana, Bursa, İzmit, Tekirdağ, Eskişehir, Erzurum,  Antalya, Gaziantep, Amasya,  Van,   Ağrı, Balıkesir, Isparta, Denizli, Mardin, Yalova, Afyon, Diyarbakır, Mersin, Sivas,  Aksaray, Aydın, Giresun, Samsun ve   Rize  gibi Türkiye’nin bütün şehirlerinden, Cape Verde konsolosluk işlemleri için İstanbul Cape Verde Fahri Konsolosluğuna başvuru yapılabilmektedir.

Cape Verde Vizesi Başvuru Formu

Türkiye’den Cape Verde vizesi için konsolosluğa başvuran kişiler, İngilizce yazım dili ile Cape Verde Vize başvuru formunu usulüne uygun olarak eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekir. Konsolosluk başvuru formu ile sizlerden şahsi kimlik bilgilerinizi, aile bilgilerinizi, pasaport ve adres bilgilerinizi beyan etmenizi istemektedir.

Beyan ettiğiniz bilgileriniz doğru ve güncel olmalı diğer başvuru evraklarındaki bilgilerinizi desteklemelidir. Evraklarınızdaki bilgiler arasında oluşabilecek çelişkiler, başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabileceğinden dolayı formun dikkatli doldurulması gereklidir. Vize başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru sahibi tarafından ıslak imza ile mutlaka imzalanmalıdır.

Cape Verde vize başvuru formu İçin tıklayınız.

Cape Verde Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Cape Verde vize başvuruları yaklaşık 3-10 günlük bir zamanda sonuçlandırılmaktadır. Çalışma ve öğrenim amaçlı vize başvuruları daha uzun süreli konaklama gerektirdiğinden dolayı inceleme süreleri daha uzun zaman alabilmektedir. Ayrıca konsolosluğun ek evrak talebi ve konsoloslukta oluşabilecek dönemsel yoğunluklar da vize başvurularının sonuçlanma süresine etki edebilmektedir.

Öngörülemeyen aksaklıkların seyahatinizi etkilememesi için vize başvurularınızı seyahat tarihinizden en az 1 ay öncesinden yapmanızda fayda vardır.

Cape Verde Vize Ücret 2023

Cape Verde (Yeşil Burun Adaları) vize ücretleri genel olarak konsolosluk vize harcı ile yetkili aracı kurumlara ödenebilecek hizmet bedellerinden oluşmaktadır. Ayrıca talep edilen turistik, ticari, aile ziyaret, çalışma, öğrenim ve transit gibi vize türüne ya da tek girişli-çok girişli olmasına bağlı olarak ödenen ücret değişebilmektedir.

Cape Verde İstanbul Fahri Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Cape Verde ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES