x
Malta

Vize İşlemleri

Malta

Malta Oturum Programı

Yatırım Yoluyla Malta Oturum İzni

Yurt dışına yerleşmek isteyen vatandaşların sayısında artış var. Belirli bir yatırım karşılığında oturum izni veren ülkeler bu talebi fark ederek Türkiyeli yatırımcılara vatandaşlık çağrısı yapıyor. Türk vatandaşlar Malta başta olmak üzere özellikle Avrupa Birliği ülkelerine yerleşmenin yollarını arıyor. Oturum izni alabilmenin maliyetleri ve koşulları ülkeden ülkeye göre değişiklik gösteriyor. Yatırım yoluyla oturum izni alabilmenin maliyeti 1.200 dolardan 10 milyon Euroya kadar artış gösteriyor. 

Avrupa Birliği üyesi olan Malta son dönemlerde yabancı yatırımcılar tarafından en çok rağbet gösterilen ülkelerden biri. Bunun nedeni sınırsız ikamet izni süresinin ve vatandaşlık prosedürlerinin diğer ülkelere nazaran daha az masraflı ve kısa sürede sonuçlanıyor olması. 

Türkiye’de de Malta’nın resmileştirdiği Malta daimi oturum izni programının lansmanı yapıldı. Program kapsamında Malta vatandaşı olabilmenin kriterleri açıklandı. Malta oturum izni yoluyla Avrupa’nın kapılarını aralamak isteyenler için Malta daimi oturum izni programına başvuru şartları ile ilgili yazımızı hazırladık. 

Malta yatırımcılara ömür boyu oturum izni hakkı tanıyor

Malta daimi ikamet izni programı Schengen sahasında dolaşım hakkı tanıdığı için başvuru sahiplerine büyük avantajlar tanıyor. Yatırım vizesiyle ülkeye yerleşen kişi eş ve çocukları için de ikamet izni başvurusunda bulunabiliyor. Malta oturum izni ve ardından vatandaşlık işlemleri için ilk olarak Malta Hükümeti ile çalışan aracı kurumlar ile irtibata geçmek ve gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı öğrenmeniz gerekiyor. 

AB üyesi olan Malta’da yatırım yoluyla oturum izni şartlarını sağlıyorsanız ilk olarak Türkiye’deki şirket aracılığıyla Malta Hükümetine toplamda 30.000 Euro başvuru ödemesi yapmanız gerekiyor. Bu ödeme yapıldıktan sonra yıllık kira bedeli minimum 12.000 Euro üzerinden 5 yıllık kira sözleşmesini sunmanız gerekiyor. Ayrıca Malta’da kalacağınız süre için geçerli sağlık sigortasına sahip olmanız gerekiyor. Banka hesap dökümü gibi standart belgeler de süreçte ibraz edilmesi gereken evraklar arasında yer alıyor. 


Başvuru için ödeme yapıldıktan ve ikamet edilecek eve ilişkin sözleşmeler ibraz edildikten sonra 250.000 Euro değerinde “devlet tahvili” alınması gerekiyor. Devlet tahvili 5 yılın sonunda hak sahibine geri ödeniyor. Bu süre içinde devlet koruması altında kalıyor. 
 

Malta oturum izniyle 160 ülkeye vizesiz seyahat

Yatırımcı kendi adına Malta’da veya Türkiye’de açacağı bir yatırım hesabı üzerinden tahvil alımı işlemi gerçekleştirebiliyor. Tahviller 5 yıl süresince yatırımcının kendi hesabında tutuluyor. Yapılan yatırım karşılığında başvuru sahibine ve ailesi için de başvuru ücreti yatırılmışsa Malta daimi oturum izni veriliyor. Oturum izninizle Amerika’nın da dâhil olduğu 160 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Bu süre içinde de Malta’da düzenli olarak ikamet etmek zorunluluğunuz da bulunmuyor. Beş yılın sonunda Malta vatandaşlığı için başvuru yapabiliyorsunuz. Malta vatandaşlarının tüm haklarından yararlanabiliyorsunuz. 

Malta’nın sunduğu tahvil yoluyla yatırım avantajlarından biri de vergi ayrıcalıklarından faydalanabiliyor olmanız. Süresiz oturum kartı sahibi olduğunuzda Malta dışından elde ettiğiniz gelirler için Malta Devleti’ne vergi ödeme zorunluluğunuz da bulunmuyor. Malta yatırımcılık programını diğer benzer yatırım programlar içerisinde avantajlı konuma getiren de vergi muafiyeti ve tahvil miktarının 5 yılın sonunda hak sahibine eksiksiz iadesi oluyor. 

 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES