x
Hindistan

Vize İşlemleri

Hindistan

Hintlilerden Alınan Vize Ücreti Kaldırıldı

 

Hint filmlerinin ve Hint düğünlerinin Türkiye’de yapılması için çalışmalar yürüten Dalaman Ortaca Köyceğiz ve Turizm İşletmecileri (DOKTOB) Birliği Başkanı Yücel Okutur'un girişimleri sonuç verdi. Okutur’un çabalarıyla Hindistan’dan ülkemize gelecek her yolcu için temin edilen 100 Euro’luk vize ücreti kaldırıldı. Hindistan’dan Dalaman’a direkt olarak uçuşların yapılması ile ilgili çalışmalar yürütülmeye devam ediyor.

 

Muğla’da Hint filmi çekilmesi için Bollywood (Hindistan film sektörü) film yapımcılarıyla görüşen DOKTOB Başkanı Okutur, yapılan görüşmelerin ardından Hintli turistlerin Türkiye’de 3 aydan daha fazla konaklaması hususunda ve Hindistan-Türkiye arasındaki birçok bürokratik sınırların kaldırılmasında pek çok konuda uzlaşıldığını açıkladı.  Ekim ayında proje kapsamında 2 Bin 700 Hintlinin Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.  Son gelişmelerle Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu (TAFI) her dönem farklı ülkede yaptığı genel kurul toplantısını bu yıl ilk kez Türkiye’de düzenleme karara aldı. 26-27-28 Ekimde Muğla, Dalaman’da  yapılması beklenen kongreye katılacak acente yetkililerinin ve iş insanlarının 3 gece 4 gün Muğla’da ağırlanacağı belirtildi.  2 bin 700 kişilik Hindistan’ın önde gelen acente yöneticilerinden oluşan grup için THY de söz konusu tarihlerde özel tarifeli uçuşlar gerçekleştirmesi için çalışmalara başladı.

 

Hindistan Türkiye arasındaki ekonomik, kültürel ilişkilerin geliştirilmesiyle Dalaman’da Hint turizminin geliştirilmesi hedefleniyor.  Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da Hintlilerin Türkiye’ye olan kısa üreli seyahatlerinde vize ücretlerinin kaldırılmasına ilişkin alınan karara dair fikirlerini paylaştı:

 

"Deniz, kum, güneş dediğiniz zaman kendinizi hem mevsim olarak kendinizi belirli bir mevsime sıkıştırmış oluyorsunuz, hem de pazar olarak belirli ülkelere sınırlandırmış oluyorsunuz. Deniz, kum, güneş turizmi aynı zamanda Rusya, Almanya, İngiltere pazarı demektir. Oysa dünyada bugün itibariyle 1 milyar 200 milyon insan turistik amaçlarla seyahat ediyor. Bu giderek de artacak. Dolayısıyla bizim daha açılmamız gereken pek çok büyük pazarlar var.  Hindistan da aynı şekilde. Buralar bizim için henüz bakir pazarlar. Biliyoruz ki, bu pazarlar sadece deniz, kum, güneşe gelmiyorlar. Söz gelişi Japonlar arkeolojiye meraklı. Dolayısıyla içerisinde bulunduğumuz Eti Arkeoloji Müzesi mesela Japon turizmi için fevkalade cazip bir kültürel varlık. Çinliler aynı şekilde kültür turizmine, arkeolojiye çok meraklılar. Hintliler yeni bir turizm türü icat ettiler, düğün turizmi diye. Antalya’ya, Alanya’ya evlenmek için gelen Hintli çiftlerin sayısı artıyor. Ben geçen hafta Muğla’daydım. Muğlalı turizmcilerle yaptığımız toplantıda, inşallah Ekim’e kadar 250 Hint seyahat acentesi temsilcisi buraya davet edilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da desteğiyle ve onlara Muğla’nın düğün altyapısı gösterilecek. 18 milyon Hintli bugün Avrupa düzeyinde harcama kabiliyetine sahip ve bunlar gidecek memleket arıyorlar. Arap turizmi, biliyorsunuz Araplar kış turizmine ve gastronomi turizmine düşkünler. Onlara yönelik tanıtım çalışmalarımızı da son zamanlarda arttırdık. Daha geçen hafta Eskişehir’de Arap Turizm Örgütü’nün genel sekreterini ve yardımcısını davet ettik. Eskişehirimizi, Kızılinler’deki potansiyeli, termal turizm imkanlarımızı, Kütahya’yı, Afyon’u onlara tanıttık. Dolayısıyla Türkiye bugüne kadar yeterince değerlendiremediği farklı alanlarındaki potansiyellerini, kış turizmini, kayak turizmini, sağlık turizmini, macera turizmini, gençlik turizmini, termal kaplıca turizmini vesaire, bunları da gereği gibi tanıttığı, gereği gibi tesislendirdiğinde, dünyada ilk 3’e girmememiz için hiçbir neden yok. İşte Turizm Haftasını biz bütün bunların da bilinmesinin sağlanacağı etkinlikler halinde dolu bir hafta olarak değerlendiriyoruz. Haftamızın kutlu olmasını diliyorum, bütün turizmcilerimize hayırlı uğurlu olsun.”

 

 

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES