x
Hollanda

Vize İşlemleri

Hollanda

Hollanda Turuncu Halı Vize İşlemleri| Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hollanda Turuncu Halı vizesi, Hollanda'ya iş amaçlı seyahat edecek Türk iş insanlarına sunulan bir kolaylıktır. Bu vize sayesinde, başvuru sahipleri daha az belge ile daha kısa sürede vizelerini alabilirler.

Hollanda Hükümeti tarafından “Turuncu Halı” vizesi 2008 yılında uygulamaya konmuştur. Turuncu Halı (Orange Carpet) uygulamasıyla Hollanda ile ticari bağı olan iş insanları için vize kolaylığı sağlanmıştır. Hollanda turuncu halı uygulaması Hollanda’ya ticari sebeplerle seyahat eden ve Hollanda ile  geçmişte ticari bir bağı bulunan şirket sahiplerinin veya çalışanlarının bireysel ve/veya grup halinde yaptığı başvurularda karşılaştıkları sorunları önlemek amacıyla geliştirilmiştir. Söz konusu uygulama, Hollanda`yı düzenli olarak ziyaret etmesi gereken firma çalışanları veya Hollanda ile önemli iş birliği olan kuruluşlar için kolaylaştırılmış bir vize prosedürüdür. 

Hollanda Turuncu Halı vize uygulamasıyla vize işlem sürecini kısaltmak ve talep edilen belgelerin çokluğu nedeniyle yaşanan zaman kayıplarının önüne geçmek hedeflenmiştir. Ayrıca grup halinde fuara katılan aynı şirket çalışanlarının bazılarının vize başvurularının onaylanmasına rağmen bazı çalışanların vize başvurularının reddedilmesi veya kısa süreli vize verilmesi gibi etkenler de “turuncu halı vizesi” nin yolunu açmıştır.

Sayfamızın devamında yalnızca Hollanda diplomatik temsilciliğinin Türk iş insanlarına tanıdığı turuncu halı vizesi için gerekli belgeleri ve başvuru şartlarını bulabilirsiniz. Turuncu halı için detaylı ve güncel bilgiyi yetkililerimizden alabilirsiniz.

Değerli ziyaretçimiz, turuncu halı için şahsen başvuru zorunluluğu yoktur. Türkiye’nin her yerinden başvurularınızı kabul etmekte; başvurunuzu sizin adınıza en kısa sürede tamamlamaktayız. Bunun için aşağıda sıraladığımız belgeleri İstanbul merkez ofisimize kargo/kurye veya 3. bir kişi aracılığıyla iletmeniz yeterlidir.

Turuncu Halı Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Turuncu Halı uygulamasında şahsen başvuru zorunluluğu yoktur. Hollanda’ya iş ziyareti/ticari seyahat nedenleriyle seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan iş insanları, Hollanda Büyükelçiliği Ankara ya da Hollanda Başkonsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru birimine veya Euroasia vize servisimize başvurarak özel ticari vize alabilmektedirler.

Turuncu Halı vizesine başvuracak firmalarda aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye iştiraklı Hollanda şirketleri veya Hollanda iştiraklı Türk şirketleri

 • Hollanda`da bulunan bir firma ile uzun sureli ve önemli ticari ilişkileri olan Türk firmaları ve

 • Çalışanları Hollanda’yı düzenli olarak is nedeniyle ziyaret edenler ve

 • Hollanda menşeli bir şirket veya şirket ile en az 2 (iki) yıl süreli iş akdi olan Türkiye menşeli şirket veya şirketleri ile Hollanda menşeli kuruluş ya da şirketler ile son 2 (iki) yıl içinde gerçekleştirilen işbirliğini belgeleyen Türkiye menşeli kuruluş ya da şirketleri ve çalışanları Hollanda Turuncu Halı vizesine başvurabilmektedirler.

Turuncu Halı Vizesinin Sağladığı Kolaylıklar

Turuncu halı uygulamasının ülkeye iş amacıyla seyahat edeceklere sağladığı kolaylıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Turuncu halı vizesi ilk başvuruda 1 yıl olarak, ikinci ve sonraki vize başvurularında 5 yıl çok girişli olarak onaylanmaktadır.
 • Vize işlemleri ortalama olarak 3 iş günü sürmektedir.
 • Hollanda’ya sıklıkla seyahat eden iş insanlarının karşılaştıkları zorlukları engellemek
 • Daha az belge istenmesi
 • Vize başvurusu için gerekli belgelerin posta veya vize hizmet servisleri aracılığıyla iletilebilmesi
 • Vize başvuru sahibi vize için şahsen başvurmak zorunda değildir (Ancak her 5 yılda 1 biyometrik verilerini ibraz etmesi zorunludur.
 • Turuncu halı vize başvuru sahibi satın alınmış uçak rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası ve finansal durumunu kanıtlayıcı vize evrakları sunmaktan muaftır.

Hollanda Turuncu Halı Vize İşlemleri İçin Gerekli Belgeler 

Pasaport Aslı

Turuncu Halı vize işlemlerinde ibraz edeceğiniz pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalıdır. İçerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalıdır. Planlanan dönüş tarihinden sonra 3 ay geçerliliği bulunmalıdır.

Schengen Vize Başvuru Formu

Müracaat sahibi tarafından şahsen, eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış Schengen vize başvuru formu sunulmalıdır.

Biyometrik fotoğraf

Bir adet biyometrik fotoğraf: Standartlara uygun (yüz görünür), yeni çekilmiş(6 aydan daha eski olmayan), arka fon beyaz iki adet 35x 45 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.

Referans mektubu

 “Orange Carpet" için başvuru uygunluğu ibaresi bulunan, şirket yetkilisi tarafından imzalanmış, kaşeli referans mektubu. Firmanızdan orijinal bir tavsiye / destek yazısı, ilgili kişi tarafından imzalanmış olmalı, seyahatin amacı ve talep edilen vize süresi belirtilmiş olmalı.Referans mektubunda ayrıca seyahat amacı ve istenilen vize süresi belirtilmelidir. Şirket antetli kağıdı kullanılmış başvuru dilekçesi şirket hakkında genel bilgi içermelidir. Seyahat esnasında yapılacak yol, konaklama ve diğer tüm masrafları şirketin üstlendiği bilgisine de yer verilmelidir.

Pasaport fotokopileri

Geçerliliği devam eden pasaportun ve varsa daha önceden temin edilmiş pasaportların bütün vize bulunan sayfalarının fotokopileri (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, varsa vizeli ve mühürlü sayfalar, vb.) varsa eski Schengen, Birleşik Krallık, Amerika, Kanada, Japonya, Yeni Zelanda vizelerinin fotokopileri.

Yabancılar için ikamet belgesi

 T.C. vatandaşı olmayanlar Türkiye oturum/ikamet izin belgelerini ibraz etmelidirler.

Ticaret sicil belgesi kaydı

Hollanda’ya seyahat edecek olan şirket çalışanlarının listesi

OCF (Turuncu Halı Kolaylığı) Kayıt Prosedürü

Türkiye’deki firmanız OCF (Turuncu Hali Kolaylığı) üyeliğine, başvuru formunu doldurarak ve hem başvuru formunu hem de başvuru formunda belirtilen gerekli belgeleri ilgili makama e-posta göndererek tamamlayabilir.  Hollanda Başkonsolosluğu başvuruları değerlendirdikten sonra sonuç hakkında başvuru sahibini bilgilendirmektedir. Kayıt prosedürü iki hafta ve dört hafta arasında değişmektedir. Türkiye’deki firma Turuncu Halı’ya kabul edilirse firma çalışanları Turuncu Halı’nın sağladığı imtiyazlardan yararlanabilir

Turuncu Halı Ticari Vize İşlemlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Firma, Turuncu Halı`ya katılımda, yukarıda belirtilmiş olan vize başvuru sahiplerinin,  Turuncu Halı kapsamında vize alarak seyahat ettiklerinde,  Türkiye’ye dönüşlerine ve bütün Schengen ülkelerinde konaklama sırasında veya sonrasında oluşacak bütün finansal giderlerini karşılayabileceğine ve karşılamak istediğine garantör olmaktadır.
   
 • Herhangi bir Schengen sınırına ulaşıldığında, yerel göçmen yetkililerinin onaylanmış davetiye, finansal durumu gösterir belgeler (geçerli bir kredi kartı veya nakit para) otel rezervasyonu ( iş seyahati söz konusu olduğunda) ve seyahat sağlık sigortası ibraz etmenizi talep etme yetkileri bulunduğunu unutmayınız. Bu bilgi dâhilinde bunları ibraz etmediğiniz takdirde Schengen bölgesine girişinize izin verilmeyebilir. Yerel göçmen yetkililer tarafından Schengen bölgesine girişinize izin verilmediği takdirde Büyükelçilik veya Başkonsolosluk hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz. 
   
 • İlk giriş yapacağınız veya asıl seyahat edeceğiniz Schengen ülkesi, Hollanda olmadığında, bu Turuncu Halı kapsamına girmemektedir. Konaklayacağınız Schengen ülkesinden vizenizi almanız gerekmektedir. 
   
 • Bir önceki vizenin uygunsuz kullanımı, verilecek olan vize kararını ve vize suresini etkileyebilir. 
   
 • Yukarıda belirtilen duruma örnek olarak: ilk bir yıllık vizenizi daha çok diğer Schengen ülkeleri için kullanırsanız sonrasında beş yıllık vize verilmeyecektir ve ilk yıl devamlı seyahatinizi gerçekleştirdiğiniz ülkeye yönlendirileceksiniz.
  Konsolosluk bölümü ek belgeler talep edebilir veya vizeniz için farklı geçerlilik sürelerinde karar verebilir. 
   
 • Turuncu Halı, aile üyelerini ve görevli olarak giden kişinin yanında turistik veya farklı amaçla eşlik eden yolcuları kapsamamaktadır. Turuncu Halı, firmanızın müşterilerini veya is ortaklarını kapsamamaktadır. 
   
 • Turuncu Hali anlaşması her hangi bir zamanda her iki taraf tarafından da yazılı bir bildirim ile iptal edilebilir.  Kişi, ticari amaç için Schengen bölgesinde veya Hollanda`da 90 günden fazla ( oturum vizesi) kalmak istediğinde, kısa sureli vize geçerli olmayacaktır. 90 günden fazla kalmak isteyen kişi geçici oturum iznine (veya MVV ) başvurması gerekmektedir. Bu başvuru Büyükelçilik veya Başkonsolosluk aracılığı ile isleme alınacaktır fakat Hollanda Adalet Bakanlığının Göçmenlik ve Vatandaşlık İşlemleri Bürosu tarafından başvuru sonucuna karar verilecektir. MVV ( oturum) prosedürleri hakkında detaylı bilgi için Adalet Bakanlığı’nın web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 
   
 • Eksiksiz ve gerçeği birebir yansıtan bilgilerle doldurulmuş evraklar başvurunuzun gecikme olmadan neticelenme şansını artıracaktır. Hollanda Büyükelçiliği ve Hollanda Başkonsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda ek evrak isteyebilir. İbraz edilen evraklar geri iade edilmez.  
   
 • Turuncu halı vize başvurularında ticari vizede olduğu gibi referans mektubu talep edilmektedir. Referans mektubunu imzalama yetkisine sahip kişinin imza sirküleri ile birlikte üzerinde yetkili kişinin imzasının bulunduğu, kişiye ait pasaport veya nüfus cüzdanının fotokopisi ile birlikte ibraz edilmelidir. Şirketin Turuncu Halı uygunluk kriterlerini sağladığı bilgisini içermelidir.
   
 • Grup halinde yapılan başvurularda; başvuru kabul edildiği takdirde; Hollanda’ya iş seyahati düzenleyecek şirket çalışanlarının; vize başvuru formu, bir adet fotoğraf, şirketten alacakları niyet mektubu ve sigorta başlangıç belgesini sunmaları gerekmektedir.
   
 • Şirket, niyet mektuplarında, vizenin talebi için tercih edilen süre ile talebin gerekçesini belirtmelidir. Turuncu halı vizesi, başvuru sahibinin pasaportunun geçerlilik süresi ile önceki vize başvurularının sonucu dikkate alınarak en fazla beş yıla kadar onaylanmaktadır.

Hollanda Turuncu Halı vize işlemleri hakkında detaylı bilgiyi destek hattımızdan veya help@eagvs.com adresimize sorularınızı yönlendirerek alabilirsiniz. 

Hollanda ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Vize Başvuru Formu