x
Hollanda

Vize İşlemleri

Hollanda

Hollanda Cenaze Nakil İşlemleri

Hollanda’ya cenaze nakledebilmek için önceden hazırlanması gereken zorunlu belgeler söz konusudur. Bu belgeler resmî kurumlardan onaylı şekilde alınmalı, doğru hazırlandığından emin olunmalıdır. Cenaze nakil belgelerinin edinebilmesi için belirli bir sıra söz konusudur. Bu sıraya uyularak gerekli olan belgeler alınabilir ve Hollanda’ya cenaze nakil işlemleri tamamlanabilir.

Yazımızın devamında Hollanda’ya cenaze gönderebilmek için alınması gereken belgeleri, bu belgelerin alınabileceği kurumları ve gümrük prosedürlerini sizlere aktarıyor olacağız.

Hollanda Cenaze İşlemleri İçin Alınması Gereken Belgeler

Hollanda’ya cenaze gönderebilmek için ülkemizdeki kurumlardan dört adet belge hazırlanması gerekir. Bu belgelerin her biri zorunlu olmakla birlikte bunlar, ölüm belgesi, Formül C dokümanı, Yol izin belgesi ve tahnit raporudur.

Ölüm belgesi Hollanda’ya cenaze gönderebilmek için almamız gereken ilk belgedir. Ölüm belgesi alabilmek için ölümün gerçekleşme şekilde ve ölümün yerine göre hareket edilmesi gerekir.

Ölüm doğal kabul edilen nedenlerden kaynaklanmış ve hane içeresinde gerçekleşmiş ise ölüm belgesini alabilmek için belediyenin aranması gerekir. Belediye tarafından gelen bir doktor gerekli gördüğü incelemeleri yaparak ölümü kayıt altına alır ve gerekli olan ölüm belgesini düzenler. Ölüm evde değil de hastanede gerçekleşmiş ise, ölüm belgesinin alınması için hastaneye talepte bulunulması gerekir. Hastane hekimleri tarafından yapılan kontrollerin ardından vefat eden kişiye ait ölüm belgesinin ilgili doktorlar tarafından hazırlanıp hastane yetkililerince onaylanması gerekir. Hastanenin onayladığı doküman geçerlilik kazanır.

Ölüm bir yaralama, cinayet ya da kaza benzeri bir neden ile doğal olmayan sebeplerden dolayı gerçekleşmiş ise, ölüm adli bir vakanın parçası olur. Ölümü adli bir konuya dahil olan birisine ait ölüm raporunun düzenleme görevi ise Cumhuriyet Savcılıklarına verilmiştir. Savcılıklara yapılan yazılı talebin ardından detaylıca hazırlanmış bir ölüm belgesi, vefat eden kişinin yakınlarına verilir.

Savcılık bedenin incelenmesi için adli tıp kurumundan destek istemiş ise, ölüm raporunun adli tıp kurumundan alınması gerekir. Adli tıp kurumu uzmanları tespit ettikleri bulguları da içeren kapsamlı bir ölüm raporunu hem savcılığa hem de vefat eden kişinin yakınlarına teslim ederler. Bu belgenin edilmesi ile sıradaki belge olan Formül C belgesi alınabilir hale gelir.

Formül C belgesi vefata ilişkin pek kaydın yer aldığı, uluslararası geçerliliğe sahip bir belgedir. Belgenin üzerinde vefat eden kişinin kimlik bilgilerine ek olarak, ölümün hangi temel sebep ya da olaydan ötürü gerçekleştiği, ölüm yeri ve zamanı, otopsi işlemine tabi tutulup tutulmadığı, bulaşıcı bir hastalık bulunup bulunmadığı gibi çok sayıda bilgi için alan vardır. Bu belge oluşturma ve düzenleme yetkisi nüfus müdürlüklerine verilmiştir. Nüfus müdürlüğüne daha önce edindiğimiz ölüm belgesi ile giderek müracaat edilmelidir. Görevli memurlar ölüm belgesi eşliğinde gerekli kayıtları yaparak ihtiyacımız olan Formül C dokümanını verirler.

Formül C alındıktan sonra bedenin nakile uygunluğunu ifade eden yol izin belgesinin alınması gerekir. Yol izin belgesini verecek olan kurumlar ise belediyelerdir. Ölüm belgesi ve formül c ile belediyeye giderek yol izin belgesi talebinde bulunulur. Talebin uygunluğu değerlendirildikten sonra ilgili belediye yol izin belgesini, müracaatta bulunan kişiye vermektedir.

Hollanda’ya doğru yola çıkmadan önce alınması gerken son belge ise tahnit raporudur. Tahnit raporu, cenazenin sevke uygun hale getirilme işlemi olan tahnit işlemlerinin ardından veriliri. Bu belgenin alınabilmesi için cenazenin temizlenip yıkanması, ardından uygun bir örtü ile sarılması gerekir. Sevk konumuna göre metal ya da ahşap bir tabuta konulduktan sonra tabut kapakları sıkıca kapatılmalıdır. Bu aşamada yolculuk esnasında herhangi bir koku ya da sıvı sızıntısı olmaması için gereken tüm önlemlerin alınmış olması gerekir. Ölünün bedeninde bulaşıcı bir hastalık olma ihtimalinin söz konusu olması halinde tabut kapakların lehim ile güçlendirilerek sızdırmazlığının desteklenmesi zorundur. Bütün bu işlemler yapıldıktan sonra tahnit raporu, işlemleri ve kontrolleri yapan kurum tarafından cenaze yakınına verilir.

Yukarıda saymış olduğumuz dört belge (Ölüm raporu, Formül C, Yol izin belgesi ve Tahnit raporu) tamamlandıktan sonra, cenazenin Hollanda’ya çıkışını sağlamak adına gümrük işlemleri yapılabilir hale gelmektedir.

Hollanda’ya Cenaze İçin Gümrük İşlemleri

Hollanda’ya cenaze iki yol üzerinden götürülebilir. Bunlardan birincisi havayolu aracılığı ile doğrudan Hollanda’ya giriş yaptırılmasıdır. Bu yolun tercih edilmesi halinde gümrük işlemlerinin uçuşun başlayacağı havalimanında bulunan gümrük görevlilerince yapılması gerekir. Elimizdeki belgeler gümrük memurlarına teslim edilir ve refakatçinin bilgileri de paylaşılır. Cenazeyi refakatçisi olmadan göndermek istemeniz halinde Hollanda’da tabutu karşılayacak kişilere dair bilgilerin paylaşılması gerekir. Bu şekilde varış sağlandığında cenazenin teslim edilmesi mümkün olacaktır. Aksi durumda cenazeyi teslim almak oldukça zorlaşabilir.

Hollanda’ya cenaze gönderme için bir diğer seçenek de karayolunun kullanılmasıdır. Bu seçenekte ülkemiz ile Hollanda arasında bulunan pek çok ülkenin sınırları içinden yolculuk zorunlu hale gelir. İlk gümrük işlemleri yine ülkemizdeki kara sınır kapılarından yapılmalıdır. Ardından güzergâh üzerindeki diğer ülkelerde de benzer kontroller söz konusu olabilir. Bu nedenle yolculuğa başlamadan önce transit geçiş sağlanması gereken ülkelerin dillerine uygun şekilde elimizdeki belgelerin tercüme edilmesi ve kopyalarının bulundurulması önemlidir. Geçiş aşamasında bu kopyalar sınır görevlilerine teslim edilerek hızla ve sorunsuzca geçişler sağlanabilir.

Yukarıdaki yazımızda Hollanda’ya cenaze nakli nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Aklınıza takılan soruları iletmek ve Hollanda cenaze nakli işlemleri için hizmet almak isterseniz, bize 0212 706 84 17 numaralı telefondan ulaşabilir, uzmanlarımızdan destek talep edebilirsiniz.

Hollanda ile ilgili merak ettiklerinizi sorun , yardımcı olalım.

Uzman danışmanlarımız sizlere en iyi hizmeti ve cevabı verecektir.

Yazıdırılabilir Versiyonu
Turistik Vize İşlemleri
Aile Ziyareti Vize İşlemleri
Vize Başvuru Formu
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES