x

Yunanistan'da Görmeniz Gereken 8 Yer

Dünyanın en önemli tarihi sit alanlarına ev sahipliği yapan, 6.000 adası olan Yunanistan aynı zamanda doğal bir güzelliğe ve şaşırtıcı kültüre sahip. Antik sit alanları, masmavi denizi ve muazzam Akdeniz iklimiyle Yunanistan Avrupa’nın en sık ziyaret edilen ülkelerinden biri haline geliyor. İşte karşınızda Yunanistan’da görmeniz gereken 8 yer.

Atina Akropolisi

Atina Akropolisi Karşıdan Görüntü

Atina’nın ve Yunanistan’dan ziyade Avrupa medeniyetlerinin de bir sembolü olarak görülen Akropolis modern Atina’nın göbeğinde bulunuyor ve milattan önce 5. Yüzyılda yapılan 3 mükemmel tapınak ile taçlanıyor. En fazla tanınan ve diğerlerine göre öne çıkan Parthenon 58 adet sütundan oluşuyor ve frizi ile öne çıkıyor.

Akropolis’in bir eteği ise şehrin diğer bir büyük antik alanlarından biri olan Antik Agora, Roma Forumu, Kerameikos ve Görkemli Zeus’un Tapınağı’na çıkıyor. 2.5 kilometrelik yürüme mesafesine sahip bu yol aynı zamanda Arkeolojik Kordon olarak da biliniyor.

 

Akropolis Müzesi, Atina

Yunanistan Akropolis Müzesinin Karşıdan Görüntüsü

Akropolis Müzesi, Atina’da turistlerin en uğrak noktalarından biridir. İsviçreli mimar Bernard Tschumi tarafından tasarlanan ultra modern cam ve çelik yapı havadar sergi alanları ile bu müze adeta Akropolis’te bulunan eserleri en iyi şekilde görmek için tasarlanmış.

Bu müzede sergilenen en ünlü eserler arasında milattan önce 6. yüzyıldan kalma Moschophoros (genç bir adamın omuzlarında buzağı taşıdığı bir heykel), Caryatids (Erechtheion’da bulunan sütuna benzeyen kadın figürleri) ve Parthenon mermerleri bulunur.

 

Santorini

Yunanistan Santorini Adalarının Kuşbaşı Görüntüsü

Santorini Yunan adaları arasında tepelerin başında bulunan eşsiz kasabaları Fira ve Oia ile tanınır. Kiklad uygarlığından kalan beyaz badanalı kübik yapılar günümüzde içerisinde denize sıfır havuzlar olan butik otellere çevrilmiş durumda. Fira ve Oia genelde romantik kaçamaklar, düğünler ve balayları için idealdir.

Santorini’de yapabileceğiniz şeyler arasında gün boyu güneşlenebilir ve güney ve doğu sahillerinde bulunan siyah volkanik kumlu plajlarında yüzebilirsiniz. Akrotiri’de bulunan arkeolojik sit alanını gezebilirsiniz. Adaya içerisindeki havalimanı veya Atina’nın limanı Piraeus’tan kalkan feribotlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

 

Mikanos

Mikanos Adası

Yunanistan’ın en popüler adalarından biri de Mikanos’tur. Aktif gece hayatının merkezi Mikanos kasabasında aynı zamanda şık butik otellere, klas deniz mahsülleri restoranları ve canlı müzik mekanlarına da sahip. Paraportiani Kilisesi ve birçok plajı ise gün içinde başka aktivitelere zaman ayırmak isterseniz sizleri bekliyor. Adaya içerisindeki havalimanı veya Atina’nın Piraeus ve Rafina limanlarından kalkan feribotlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

 

Korfu

Yunanistan Korfu Adası

Yunanistan’ın batısında yer alan ve Ege Denizi’nin bir incisi olan Korfu, birkaç yüzyıl boyunca Venedikliler tarafından yönetildikten sonra sahip olduğu mimarisi ile UNESCO Dünya Mirası listesine girmeyi başardı. Yayalara özel sokaklara sahip bu kasabada 16. Yüzyıldan kalma iki adet kaleyi ve eski moda kafelerin olduğu Liston’u görmeden gelmemeniz gerekiyor.

Ana kasabasana 25 kilometre uzaklıkta, adanın batı yakasından bulunan Paleokastritsa plaj alanında mükemmel bir kumsal ve deniz deneyimi yaşabilirsiniz. Korfu’ya havayoluyla veya Igoumenitsa ve Patras’tan kalkan feribotlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

 

Delfi

Delfi Kasabası

Delfi, Yunanistan'da Parnasos Dağı'nın güneybatısında bulunan arkeolojik bir alan ve modern bir kasabadır. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren bu bölge antik çağlarda Yunan halkları için önemli bir dinî merkezdi. Bu bölgede milattan önce 8. yüzyıl ve milattan sonra 2. yüzyıldan tarihleri arasından kalma birçok tapınağa ait yıkıntılar, amfiteatr ve stadyum bulabilirsiniz. Yakınlarında ise Delfi Arkeolojik Müzesi, kazı alanından çıkan eşyaları sergilemektedir. Delfi Atina’nın 180 kilometre kuzeybatısında bulunur.

 

Metéora Manastırları

Meteora Manastırları

Yunanistan’da görebileceğiniz en ilginç şeylerden biri kesinlikle Teselya Ovası’nda bulunuyor. Garip kaya çıkıntılarının tepesine yapılan eski yüzyıllardan kalma Meteora manastırlarıyla bu bölge de UNESCO Dünya Mirası listesinde kendine yer edinmeyi başarmıştır. Bu manastırlardan altısı halka açıktır. Ancak bu manastırlara girebilmek için her bir manastıra tırmanmanız gerekiyor. İçerisinde yanan mumlar, dini semboller, Bizans freskleri ve ruhani bir huzur bulacağınız bu manastırların açılış saatleri birbirinden farklıdır ve altı manastırı da ziyaret etmek için en az bir gününüzü bu bölgede geçirmeniz gerekir. Bu alana en yakın kasaba Kalambaka kasabasıdır.

 

Selanik

Yunanistan Selanik

Yunanistan’ın kuzeyinden Ege Denizi’ne komşu olan Selanik, Atina’nın ardından Yunanistan’ın en büyük şehridir. Bulgaristan’a ve Türkiye’ye yakınlığından dolayı milattan önce temeli atılan bu şehir, birçok kültürün ve dinin kesişim noktası olmuştur. Genel olarak görebileceğiniz tarihi yerler arasında Bizans kiliseleri, Roma anıtları (Galerius ve Rotunda’nın Kemeri), Beyaz Kulesi ve mükemmel bir Bizans Müzesi vardır.

Bunların yanı sıra Selanik’te bulunan Atatürk Evi Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Türk Konsolosluğu’nun hemen yanında bulunan bu müzede evin eski dekoru ve mimarisi korunmuştur.

Siz de hemen Yunanistan vizesi için gereken belgeleri hazırlayın, uzman ekibimiz vize işlemlerinizi gerçekleştirirken siz eşyalarınızı hazırlayın!
EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES