x

Portekiz'e Aşık Olmak İçin 8 Neden

Portekiz'den Işıklar içinde Bir köprünün Görüntüsü 

Portekiz Avrupa’da ziyaret edilecek ülkeler arasında düzenli olarak üst sıraları paylaşmaktadır. Bu ülkeyi bu kadar özel yapan şey ne? Yılın her mevsiminde gidilebilecek Portekiz’in neden ziyaret edilebileceğini makalemizde topladık.

 

1. Havası

Avrupa’nın güneybatısında bulunan Portekiz, Avrupa kıtasının en ılıman ülkelerinden biri. Başkenti Lizbon aynı zamanda yılda 3000 saatten fazla güneş almasıyla Avrupa’nın en güneş alan şehirlerinden biri. Tejo nehri kenarında bulunan çatı katı erişimi bulunan kafelerde enfes manzarası ile birlikte Portekiz’deki mükemmel havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Havadan Çekilmiş Portekiz Deniz Manzarasi

 

2. Plajları

Bir ülkenin havasını ve gün ışığının tadını nasıl daha fazla çıkarabilirsiniz? Tabii ki plajlarına giderek! Portekiz 1500 kilometreden uzun kıyı şeridinde aralarında Ponta da Piedade’nin de bulunduğu dünyanın en güzel plajlarına ev sahipliği yapıyor. Mükemmel manzarası ile kendinizi şımartacağınız bu plajları ziyaret edebilmek için en yakın EAGVS Şubesi’nden Portekiz vizesi almayı unutmayın!

Portekiz'de kumsal ve kayalıklı bir plaj görüntüsü

 

3. Yemekleri

Su ile çevrelenmiş coğrafi yapısının yemek kültürüne etki etmeyeceğini düşündüyseniz yanıldınız. Deniz yemekleri Portekiz menülerinin olmazsa olmazlarındandır. Bolca taze balık, ızgara ahtapot ve buharda pişirilmiş deniz tarağının yanı sıra sardalya, morina ve ıstakoz ile kendinizle birlikte midenizi de şımartın. Deniz ürünlerinden bıktınız mı?  Portekiz aynı zamanda peynirleri, zeytin yağları ve sosisleri ile de meşhurdur. Ah, tatlıları unutmayalım! Portekiz şekeri yemeklerde etkili olarak kullanan ilk Avrupa ülkelerinden biridir. Turtaları, hamur işleri ve pastaları ile Portekiz mutfağı sizi günün her öğününde şaşırtmayı planlıyor!

Tabakta servis edilen geleneksel Portekiz yemeği

 

4. Şarapları

Portekiz’in şarap yapma gelenekleri yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Port ve Madeira üzümleri bu topraklardan dünyaya yayılmıştır. Ayrıca şeftali ve misket limonu aromalı Vinho Verde adlı beyaz şarabıyla da meşhurdur. Lizbon’dan ve Porto’dan düzenlenen günlük şarap turları ile bir yandan meşhur şarapları tadarken bir yandan da şarap yapımının inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Servis Edilen Portekiz Şarapı

 

5. Bütçe Dostluğu

Portekiz, Avrupa’nın en ucuz tatil yapılabilecek ülkeleri arasında gösterilir ve muazzam mutfağı, şarapları ve konaklama masrafları ile diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırdığınızda düşündüğünüzden daha az ödersiniz. Ilıman Akdeniz iklimi ve mükemmel mutfağıyla kendinizi şımartmak için hemen Portekiz vizesi için gereken evrakları toplayın ve biz vize işlemlerinizi hallederken siz de eşyalarınızı hazırlayın.

Havadan  çekilmiş Portekiz manzarası

 

6. Fadosu

Portekiz ziyaretinizin olmazsa olmazlarından biri de bir Fado evini ziyaret etmektir. Fado, UNESCO tarafından tanınmış müzik türüdür ve 19. yüzyıl sırasında Portekiz’de ortaya çıktığına inanılmaktadır. Genellikle tek bir şarkıcı tarafından söylenen bu hisli müzik türü, içerisinde Afrikalı, Brezilyalı ve geleneksel Portekiz ritimlerini barındırır. Şehirde düzenlenen turlar aracılığıyla bu müzik türü ve tarihi konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Fado yapan genç bir Portekizli kadın

 

7. Gece Hayatı

Portekizliler nasıl parti yapılacağını biliyor! Birçok büyük şehrinde güneşin ilk ışıklarına kadar devam eden gece kulüpleri mahalleleri bulunuyor. Lizbon’da bulunan Barrio Alto’da dans ve eğlence mekanlardan çıkıp sokaklara taşmış durumda. Porto'da bohem barları ve Ribeira bölgesinde rahat mahalle meyhanelerini bulabilirsiniz.

Portekiz'deki bir gece kulübünün içinden bir kare

 

8. Çinileri

15. Yüzyıldan bu yana Portekizli ressamlar “azulejos” adlı çini çalışmaları yapmaktadırlar. Bu sanat çalışmaları binalardan metro istasyonlarına kadar her yeri süslemektedir. Lizbon’da bu çinilerin nasıl yapıldığına ve bu çinilerin tarihine dair bilgiler bulabileceğiniz turlar mevcut. Aynı zamanda katılacağınız atölyeler ile bu kadim Portekiz sanatını icra etmeyi deneyebilirsiniz.

Portekiz çinileri ile süslü bir bina duvarı

 

Portekiz Vize Başvurusu Yönlendirme Bannerı

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 
POI