x

Almanya’ya Özel 10 Lezzet

Almanya’da yenecek 10 lezzet yazımızda Almanya’nın geleneksel yemeklerine ve sokak lezzetlerine yer verdik. Ülke mutfağına göçlerin de etkisiyle yerleşen Türk mutfağının yanında Almanya, kendine özgü enfes br mutfağa sahip.

Ülke mutfağında, yavaş yavaş yerleşen Türk mutfağı etkisinin yanında köklü geçmişiyle nefis yemekler yatıyor. Geziniz sırasında farklı ve geleneksel bir şeyler tatmak isterseniz önünüz uzun bir liste çıkacak.

1.Bratkartoffeln

Kartoffeln, Almancada “patates” anlamına geliyor. Almanlar hemen hemen her öğünlerinde patates tüketiyor. Bratkartoffeln de bu patates içeren yemeklerin en lezzetlilerinden bir tanesi. Bratkartoffeln haşlanmış patateslerin dilimlenerek, pastırma ve soğanla karıştırılmasıyla birlikte elde ediliyor.

bratkartoffeln

2.Bratwurst

Almanya deyince ilk akla gelen yemeklerden biri de oldukça dolgun görünümlü sosisler. Domuz etinden yapılan bratwurstlar genelde sokak kenarlarındaki büfelerde ve festivallerde sıklıkla karşılaşılan bir lezzet.

bratwurst

3.Brezel

Almanya’da her pastanede brezel görmek mümkün. Almanya’da bir çeşit simit olan Brezel atıştırmalık olarak tüketiliyor. Bratwurst ve Brezel Almanların bira ile birlikte en çok tercih ettiği yiyecekler arasında. Bazı restoranlarda soğuk et ve peynir dilimleriyle birlikte servis edilen Brezel Almanya’ya seyahat planlayanların mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden.

brezel

4.Flammkuchen

Flammkuchen bir çeşit pizza. Flammkuchen ince açılmış hamur üzerine eklenen çeşitli malzemelerle yapılıyor. Pizza seviyosanız Flammkuchen’i mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

flammkuchen

5.Maultaschen

Almanya’nın güneyinin yöresel yemeği olan Maultaschen için Alman usulü mantı diyebiliriz.Nefis ve doyurucu bir yemek. Alışık olduğumuz mantıya göre içi için çok daha fazla malzeme kullanılıyor ve biraz daha büyük hamur keseciklerinin içine sosis, ıspanak, soğan konuluyor.

maultaschen

6- Rote Grütze

Rote Grütze, kuzey Almanya’da sıkça tüketilen hafif bir tatlı. Rote Grütze’nin kökleri Danimarka’ya dayanıyor. ahududu, çilek ve vişne gibi kırmızı meyveleri kremayla buluşturan ve isteğe bağlı olarak dondurmayla servis edilen bu tatlı Almanya’da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri.

rote grutze

7- Rouladen

Rouladen, ince dilimlenmiş eti ile sarılmış pastırma, soğan, hardal ve turşulardan oluşan bir karışım. Rouladen’in vejetaryenler için de sebzeli alternatifleri bulunuyor.

rouladen

8- Spätzle

Spätzle ülkede en çok tüketilen yiyeceklerden biri. Almanya’nın nadir etsiz yemeklerinden biri olan bu enfes yumurtalı erişte çoğunlukla peynir ve soğanla birlikte sunuluyor. Ayrıca ana sulu yemekle birlikte yan yemek olarak da tüketiliyor.

spatzle

9- Leipziger Allerlei

Almanya'nın doğusunun en sevilen yemeklerinden biri de Leipziger Allerlei yani “Leipzig türlüsü”dür. Türlü, taze bezelye, havuç, kuşkonmaz ve kuzu mantarının karışımıyla hazırlanmaktadır. Tercih edilirse taze fasulye, karnabahar eklenebilmektedir.

leipzigerallerlei

10.Kohl und Pinkel

Bir çeşit lahana ve tütsülenmiş sosis olan Alman mutfağında klasik bir tat olan  Kohl ve Pinkel, lahana veya isteğe bağlı olarak yeşil lahana, yulaf lapası, domuz yağı, soğan ve sosisle yapılan lezzetli bir yemektir.

kohlundpinkel

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES