Bulgaristan

Vize İşlemleri

Bulgaristan

Bulgaristan Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

 

Bulgaristan Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2017


Bulgaristan C tipi vize türleri için hazırlamanız gereken şahsi evrak listesi aynıdır. Ancak mesleki durumunuza ve başvuracağınız vize türüne göre diğer hazırlamanız gereken evraklar değişiklik gösterebilir. Kendi durumunuza uygun en güncel evrak listesi ve 2017 vize prosedürleriyle ilgili bilgiyi yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz. Dilerseniz de Euroasia Global Visa Services yetkililerimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Seyahat türünüze karar verdikten sonra belgelerinizi hazırlayıp İstanbul’daki ofisimize gönderdiğiniz takdirde yetkililerimiz vize başvurunuzu sizin adınıza gerçekleştirecektir. 


Kişisel Evraklarınız: 

Pasaport: Pasaportunuzun seyahatinizin bitiminden sonraki 6 ay içinde geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca vizenizin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfası olmalı. Evlilik nedeniyle isim ve soy isminizde değişiklik olduğunda yeni pasaport çıkarmalısınız.


Biometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz 35x45 mm ölçülerinde fotoğraf olmalı. Yüz, çene, alın ve gözler net bir şekilde görülmelidir. 

 

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus Müdürlüklerinden alınmış olmalı, aile ve kardeş bilgileri ve adres bilgilerini içermelidir. E-devlet şifresiyle alınan belge kabul edilmez.  

Banka Hesap Dökümü: Bulgaristan ziyaretiniz boyunca masraflarınızı karşılamaya yetecek en az 5000 TL’lik bakiyenin yer aldığı banka hesabının son 3 aya ait dökümü olmalı. Banka tarafından kaşeli ve imzalı orijinal hesap özeti sunulmalıdır.  

Mesleki Durumunuzu Gösteren Belgeler: Emekli iseniz; emekli kartı, emekli maaş bordrosu, Şirket Sahibi, çalışan ya da sözleşmeli iseniz; Vergi Levhası, Şirketin Faaliyet Belgesi, İmza Sirküsü, Sicil Gazete fotokopisi ve dilekçe, Öğrenci iseniz; öğrenci belgesi. Çiftçi İseniz; Bağlı olduğu Ziraat Odası’ndan alınmış Çiftçi Belgesi. Ev Hanımı iseniz; sponsor olacak kişinin banka hesap dökümü. 


Not: Bu belgelerle ilgili açıklamaları ve ayrıntılı bilgileri yazımınız devamında okuyabilirsiniz. 

Ek Hizmetlerimiz: Bulgaristan turistik vize başvurusunda zorunlu olan evrakların başında Seyahat Sağlık Sigortası, hotel ve uçak rezervasyonları geliyor. Bulgaristan seyahatinizi kapsayan ve 30 bin Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortanız ile uçak ve hotel rezervasyonlarınız talebiniz halinde ofisimiz tarafından hazırlanıp, başvuru dosyanıza eklenmektedir. Ayrıca Bulgaristan’a aracıyla gitmek isteyenlerde zorunlu ‘Yeşil Sigorta’yı ofisimizden yaptırabilirler. 2017 yılına ait yeşil sigorta ve Seyahat Sağlık Sigortası fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgi için de ofisimizi arayabilirsiniz. 

 

Çalışanlar İçin Evrak Listesi 

 


Vize Başvuru Formu: (Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulup imzalanmış olmalı) 

İşveren İzin Onayı: (İşveren tarafından imzalı ve kaşeli olmalı, adres, telefon numarası, pozisyonunu ve ücret oranını belirtmeli)
SGK işe giriş bildirgesi 

SGK hizmet dökümü

Şirket Belgeleri: (Ticaret Odası Kaydı, Faaliyet Belgesi, İmza Sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi)
 
Şirket Sahipleri İçin Evrak Listesi 


Güncel Şirket Belgeleri: (İmza Sirküleri, Faaliyet Belgesi vb.) 

Referans Mektubu: (Başvuru sahibinin görevini, gidiş amacını, gidiş- dönüş tarihlerini içermeli, antetli kağıda yazılmış, imzalı ve kaşeli olmalı) 

 

Öğrenciler İçin Evrak Listesi

Öğrenci belgesi 

Muvafakatname: (Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse; ebeveynlerden noter tasdikli muvafakatname alınmalı) 

Vize Başvuru Formu: (Başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa Başvuru formuna her iki velinin imzası gerekmektedir.)

Anne ve Babanın pasaport veya kimlik fotokopileri

Mevcutsa İsim Denklik Belgesi

Dilekçe: (Ebeveynlerden birinin tüm masrafların kendisi tarafından karşılanacağına dair yazdığı dilekçe.) 

Ebeveyne ait maaş bordrosu veya banka hesap dökümü 

Doğum Kayıt Örneği. (Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış olmalı)

 

Ev Hanımları İçin Evrak Listesi 

Sponsor Yazısı: (Eş tarafından tüm masrafların kendisi tarafından karşılanacağını belirttiği dilekçe) 

Eşe ait maaş bordrosu veya banka hesap özeti 

 

Emekliler İçin Evrak Listesi 

Emekli Cüzdanı ya da Emekli Maaş Hesap Özeti.

 

Çiftçiler İçin Evrak Listesi 

Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi

 

Bulgaristan Turistik Vize Başvuru Prosedürü 


Evraklarınızı kargoyla bize gönderin: Yukarıda mesleki durumunuza göre gerekli evrakları inceledikten sonra sıra belgelerinizi eksiksiz hazırlamaya geliyor. Evraklarınızı doğru bir şekilde tamamladıktan sonra kargo ile bize ulaştırabilirsiniz. 

Türkiye’nin her yerinden İstanbul ofisimize evrak gönderebilirsiniz: Bulgaristan Konsoloslukları ve Büyükelçilikleri vize başvurularını direkt olarak kabul etmemektedir. Konsolosluğun yetkilendirdiği VFS Global adlı başvuru merkezi ya da bizim gibi akreditesi olan acenteler aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz. Bulgaristan konsoloslukları ve Büyükelçiliği’nin yetki alanları farklıdır. Başvuru sahiplerinin vize işlemlerini ikamet yeri olan bölgedeki vize merkezlerine yapmaları gerekmektedir. Bizim Bursa, Edirne, Ankara, Gaziantep, İzmir, Adana ve İstanbul'da ofislerimiz bulunmaktadır. Türkiye’nin hangi şehrinde yaşıyor olursanız olun hazırladığınız evrakları kargo aracılığıyla İstanbul ofisimize gönderebilirsiniz. Evraklarınızın son kontrolleri buradaki yetkililerimiz tarafından yapıldıktan sonra ikamet bölgenize göre Konsolosluk ve Büyükelçiliğe başvurunuzu gerçekleştiriyoruz. Ancak şunu unutmayın ki; Euroasia Global Visa Services olarak bizim ve yetkili kurum olan VFS Global’in vizenizin onaylanmasında ya da reddedilmesinde hiçbir yasal müdahalesi bulunmamaktadır. Vize başvurularını değerlendirme yetkisi Bulgaristan konsoloslukları ve Büyükelçiliği’ndedir. 


Belgelerinizi kontrol edip sizi arayacağız: Bulgaristan turistik vize evraklarınız elimize ulaşır ulaşmaz yetkililerimiz kontrollerini yapacaktır. Belgeleriniz arasında eksik, yanlış ya da güncel tarihli olmayanlar varsa sizi telefonla arayarak ya da mail yoluyla haberdar edeceklerdir. Eksik evraklarınızı tamamladıktan sonra başvuru dosyanızı ilgili diplomatik temsilciliğe sunacaklardır.

Parmak izi uygulaması yoktur: Bulgaristan Schengen üyesi ülkeler arasında yer almadığından vize başvurusu sırasında parmak izi alma uygulaması yoktur. Bu nedenle vize işlemleri sırasında Konsolosluğa ya da Büyükelçiliğe şahsen başvuru yapılmamaktadır. Evraklarınızı ofisimize kargoyla göndermeniz halinde yetkililerimiz en hızlı şekilde vize almanıza yardımcı olacaklardır. 

Vize ücretinizi ödeyin:

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti 2017 

Bulgaristan Turistik vize ücretleri, seyahat amacınız, süreniz ve mesleki durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Euroasia yetkililerimizi telefonla arayarak durumunuza uygun vize başvuru evrak listesi ve ücretlerin yer aldığı bilgi mailini isteyebilirsiniz. Size gönderilecek olan ücret bilgisi, konsolosluk vize harcı, parmak izi taraması ve evrak teslimi için randevu ücreti, seyahat sağlık sigortası, talebiniz halinde yapacağımız otel konfirmasyon belgesi ve bizim sağladığımız danışmanlık hizmet bedelini kapsamaktadır. Vize ücretini evraklarınızla birlikte ofisimize döviz olarak gönderebilirsiniz. Bulgaristan Konsolosluğu 12 yaşın altındaki çocuklardan her hangi bir ücret talep etmemektedir. 
 
Pasaportunuzun durumunu öğrenin! Bulgaristan Turistik vize başvurunuzu yaptıktan sonra yetkililerimiz işlemlerinizi ve dosyanızın durumunu takip etmeye devam ediyor. Yetkililerimizi arayarak vizenizin durumuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Vize işlemleriniz sonuçlanır sonuçlanmaz yetkililerimiz sizi arayarak bilgilendirme yapacaklardır.
Pasaportunuzu size gönderiyoruz:  Bulgaristan vize işlemleriniz sonuçlanıp Bulgaristan Konsolosluğu tarafından vizeniz işledikten sonra pasaportunuz ofisimize gelmektedir. İsterseniz şahsen ofisimize gelerek pasaportunuzu teslim alabilirsiniz. Dilerseniz de yetkililerimiz vereceğiniz iş ya da ev adresinize pasaportunuzu kargo yoluyla gönderecektir.

Vizenizi Kontrol edin! Bulgaristan vizenizi aldıktan sonra ülkeye seyahatiniz sırasında kötü bir sürpriz yaşamamak için kontrol etmeyi unutmayın. Vizenin üzerindeki fotoğrafın size ait olup olmadığını, adınız ve soy adınızın doğru yazılıp yazılmadığını, vize başlangıç ve bitiş tarihlerinizin doğru olup olmadığını dikkatlice inceleyin. Eğer vizenizde bu saydığımız maddelerden biriyle ilgili eksiklik veya yanlışlık varsa vakit kaybetmeden yetkililerimizi arayın. Yetkililerimiz düzeltmeler için de size yardımcı olmaya devam edeceklerdir. 

Bulgaristan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?


Bulgaristan Turistik Vize başvuruları evraklarınız eksiksiz ve doğru ise ortalama 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Eğer acil bir işiniz çıkar ya da hasta bir yakınınızı ziyaret etmeniz gerekirse daha kısa sürede vize alabilmek için yetkililerimizi arayabilir, ekspres hizmet talep edebilirsiniz. Çok girişli 6 aylık Bulgaristan vize işlemlerinizle ilgili de bilgi almak için yetkililerimizi aramaya çekinmeyin. Bu arada Bulgaristan turistik vize başvurularınızı seyahat tarihinizden en az 15 gün önce yapmanızı öneririz. Çünkü her hangi bir aksilik halinde işlemleriniz uzayabilir ve vizeniz seyahat tarihinize yetişmeyebilir. 

Bulgaristan Turistik Vizesi Kaç Günlük Verilir? 


Bulgaristan turistik vizesi en fazla 15 günlük ve tek girişli olarak verilmektedir. Yani Bulgaristan’a giriş yaptıktan sonra Türkiye’ye geri dönüp 15 gün içerisinde tekrar Bulgaristan’a gitmek isterseniz girişinize izin verilmez. Ülkede daha uzun süreli kalmak istiyorsanız ticari ya da ziyaret vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Ayrıca istisnai durumlarda örneğin kış sezonunda Turizm Bakanlığı’nın onayıyla Bulgaristan’daki kayak merkezlerine gidecek olanlara kayak sezonu boyunca çok girişli turistik vize verilebilmektedir. 

Uyarılar 

  • Bulgaristan vize işlemlerinize başlamadan önce pasaportunuzun son 10 yılda çıkmış olmasına ve en az 2 boş sayfasının bulunmasına dikkat edin. Başvuru sırasında varsa eski pasaportlarınızdaki vize sayfalarının fotokopisini de dosyanıza ekleyin. Bu başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına katkı sağlayacaktır. 

 

  • Bulgaristan turistik vize işlemleri sırasında önemli olan şey sunacağınız belge ve evrakların eksiksiz ve güncel tarihli olmasıdır. Çünkü Konsolosluk ve Büyükelçilik vize yetkilileri bu belgelerde ibraz ettiğiniz bilgilere bakarak başvurunuzu değerlendireceklerdir. Bu nedenle başvuru sırasında sunacağınız belgelerin güncel tarihli olmasına özen gösterin. 

 

  • Bir AB ülkesinden aldığınız Schengen vizeniz ile ilk girişinizi Bulgaristan’a yapmayınız. Aksi takdirde bir sonraki Schengen başvurunuzda vizenizi doğru kullanmadığınız için başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Yada daha kısa süreli vize verip sizi cezalandırmak isteyebilirler. 

 

  • Bulgaristan’a seyahat ederken Otel konfirmasyon belgesi, Seyahat Sağlık Sigortanızı ve Yeşil Sigortanızı, uluslararası ehliyetinizi mutlaka yanınıza alın. Çünkü gerek Bulgaristan Havaalanı’nda gerekse sınır kapılarında polis bu belgelerinizi göstermenizi isteyecektir. Hatta kalacağınız oteli arayıp bilgi almak isteyenler bile çıkacaktır. Bu duruma karşı hazırlıklı olmak için belgelerinizi seyahatiniz süresince yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Seyahat Sağlık Sigortası, Yeşil Sigorta ve otel konfirmasyon hizmeti talebiniz halinde ofisimiz tarafından sağlanmaktadır.  

 

 

daha fazla göster

Yazıdırılabilir Versiyonu

EUROASIA GLOBAL VISA SERVICES

 

 

İSTANBUL ŞUBESİ

Adnan Saygun Cad. Körkadı Sok. Turizm Sitesi 6. Blok D.4 Ulus - İSTANBUL

help@eagvs.com

ask@eagvs.com

 

ANKARA ŞUBESİ

Kazım Özalp Mah. Kuleli Sok. No: 89/6 GOP / ANKARA

ankara@eagvs.com

 

İZMİR ŞUBESİ

Akdeniz Cad. 1347 Sk. No:8 K:2 D:210 Konak/ İZMİR

izmir@eagvs.com

 

EDİRNE ŞUBESİ

İstasyon Mah. İstasyon Cad. No: 25 Merkez - Edirne

help@eagvs.com